Kamienie milowe polskiego internetu: od pierwszego e-maila do 19 milionów internautów

Według najnowszego badania NetTrack z dostępu do sieci korzysta obecnie 62,7 proc. Polaków. Oznacza to, że już wkrótce przekroczymy magiczną granicę 19 mln internautów. Dziś, wirtualny świat znajduje się dosłownie na wyciągnięcie ręki - w naszych smartfonach, tabletach i laptopach. Nie zawsze było jednak tak różowo. Jeszcze 8-10 lat temu dostęp do internetu był prawdziwym luksusem, a ściągnięcie 600-megabajtowego pliku wymagało sporych nakładów cierpliwości. Prezentujemy krótką historię internetu w Polsce.

kabel, internet

żródło: ShutterStock

1987 - FidoNet

Początki internetu w Polsce są nierozerwalnie związane z międzynarodową amatorską siecią FidoNet, która umożliwiała wymianę wiadomości pomiędzy tzw. BBS-ami. Pierwszym Polakiem, który połączył się z FidoNetem za pomocą swojego BBS-a był Jacek Szelożyński.

Do 1990 roku wszystkie próby połączeń z międzynarodowymi sieciami ograniczały się w zasadzie do środowisk akademickich. Wszystko za sprawą tzw. CoCom-u - komitetu zrzeszającego 17 państw zachodnich, które za cel postawiły sobie niedopuszczenie krajów bloku wschodniego do nowoczesnych technologii - w tym dostępu do internetu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!