Rezygnacja Ballmera, IPO Twittera, afera PRISM. Oto najważniejsze technologiczne wydarzenia 2013 roku

Mijający rok, w świecie nowych technologii upłynął pod znakiem wielkich premier (iPhone 5C, konsole nowej generacji), spektakularnych upadków (Nokia, BlackBerry), ale i kilku wielkich afer, które podważyły nasze zaufanie do takich gigantów, jak Google, Apple czy Microsoft. Prezentujemy osiem najważniejszych wydarzeń 2013 roku.

Edward Snowden

autor: Luke Caseyżródło: Bloomberg

Czerwiec 2013: Afera PRISM

7 czerwca wybuchła największa medialna "bomba" roku. Tego dnia dwa opiniotwórcze dzienniki "The Guardian" oraz "The Washington Post" opublikowały artykuły, które dowiodły, że rząd Stanów Zjednoczonych posiada dostęp do prywatnych danych użytkowników takich serwisów, jak Gmail, Facebook, YouTube czy też Skype. Informatorem okazał się Edward Snowden, szeregowy pracownik amerykańskiej NSA (Agencja Bezpieczeństwa Krajowego).

Informacje przekazane przez Snowdena wywołały ogólnoświatową dyskusją na temat prywatności w internecie, a raczej jej braku. Jednocześnie podważyły nasze zaufanie do największych technologicznych koncernów. Firmy tłumaczyły, że wszystkie informacje przekazywały władzom zgodnie z literą prawa. Władze tłumaczyły, że informacje te są wykorzystywane jedynie do walki z światowym terroryzmem. A Snowden? Obecnie jest poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Ostatnim znanym miejscem jego pobytu była Rosja.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!