Wspomnień czar: Najlepsze gry retro

Długi weekend, to idealny czas, aby przypomnieć sobie gry, które wiele lat temu spędzały nam sen z powiek. W niektóre z tych tytułów możemy zagrać również dziś – na naszych smartfonach z iOS-em i Androidem. Zapraszamy do obejrzenia galerii gier, które doskonale pamiętają czasy Pegasusa i Amigi 2000.

 • <b>Pac-Man (1980)</b>
<br><br>
Czy gra, w której sterujemy żółtą kulką i zjadamy kolorowe duszki może odnieść jakikolwiek sukces? Spytajcie o to firmę Namco – twórcę legendarnego już Pac-Mana. Gra, którą wydano w sumie na kilkunastu platformach, do dziś potrafi wciągnąć na długie godziny. Niestety nikomu nie uda się już pobić rekordu świata ustanowionego przez Amerykanina Billy’ego Mitchella. Zdobył on w Pac-Manie 3,333,360 punktów. Więcej po prostu się nie da.
<br>
(fot. screen z gry | ©Namco)
 • <b>Galaga (1981)</b>
<br><br>
W Filmie „Avengers” Tony Stark (Robert Downey Jr) przyłapuje jednego z pracowników statku powietrznego na graniu w… Galagę. W japońskiej zręcznościówce wcielamy się w pilota kosmicznego pojazdu i walczymy ze złem na bezdrożach naszej galaktyki.
<br>
(fot. screen z gry | ©Namco)
 • <b>River Raid (1982)</b>
<br><br>
Zanim Activision „poczęstowało” nas takimi tytułami, jak Quake i Call Of Duty, w 1982 roku amerykański producent wydał niepozorną zręcznościówkę – River Raid. Gra z miejsca podbiła serca graczy na całym świecie. W latach 80’ mogli się nią cieszyć wszyscy… oprócz Niemców. W 1984 roku River Raid trafił bowiem do niemieckiego „indeksu gier zakazanych” – za dostarczanie graczom paramilitarnej edukacji (sic!).
<br>
(fot. screen z gry | ©Activision)
 • <b>Super Mario Bros (1985)</b>
<br><br>
Absolutny symbol konsoli NES (w Polsce znanej jako Pegasus) i jedna z najlepszych platformówek w historii gier. W grze wcielamy się w hydraulika Mario (a w trybie kooperacyjnym również w jego brata Luigi) i walczymy z dziwnymi stworami, potworami i smokami o uwolnienie pięknej księżniczki. Niestety znajduje się ona w innym zamku…
<br>
(fot. screen z gry | ©Nintendo)
 • <b>Contra (1987)</b>
<br><br>
W grze wcielaliśmy się w amerykańskiego komandosa, który walczył z terrorystami i… kosmitami. Największą zaletą Contry była możliwość gry w trybie kooperacyjnym. W Polsce tytuł ten okazał się jednym z największych hitów na konsoli Pegasus.
<br>
(fot. screen z gry | ©Konami)
 • <b>Prince Of Persia (1989)</b>
<br><br>
Legendarna platformówka, która doczekała się wielu kontynuacji, a nawet filmu fabularnego. W grze wcielaliśmy się w młodego perskiego księcia, który w ciągu godziny musi uratować swoją ukochaną z rąk okrutnego wezyra Jaffara. Gdyby nie Prince Of Persia, prawdopodobnie nigdy nie zagralibyśmy w Assassin’s Creed.
<br>
(fot. screen z gry ©Brøderbund Software)
 • <b>Street Fighter II (1991)</b>
<br><br>
Jedna z najpopularniejszych bijatyk w historii gier, która popularnością zdecydowanie przebiła swój prequel. Choć klawiszologia gry nie była jakoś szczególnie skomplikowana, to i tak większość z nas grała w Street Fightera wciskając na przemian wszystkie możliwe przyciski - licząc, że coś z tego wyjdzie. Zazwyczaj wychodziło.
<br>
(fot. screen z gry ©Capcom)
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!