« Powrót do artykułu

Uzależnieni od alGOVrytmów: Bot zamiast sędziego

Coraz częściej o losie obywatela w relacjach z państwem decydują nie urzędnicy, lecz sztuczna inteligencja.

big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

żródło: ShutterStock

Zdaniem Katarzyny Szymielewicz z Fundacji Panoptykon społeczeństwo nie musi koniecznie znać kodów źródłowych – wystarczyłoby, gdyby znała je instytucja wykorzystująca dany algorytm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Valort(2019-05-15 09:32) Zgłoś naruszenie 60

  Na razie pseudointeligencja sprawdza czy to człowiek loguje się do systemów ministerstwa sprawiedliwości (captcha bez obrazków i kodu), w większości przypadków odrzuca działanie człowieka, być może programy wszystkie, ale próby sprawdzenia spółki czy rdf trzeba powtarzać wielokrotnie.

  Odpowiedz
 • mmx(2019-05-15 10:09) Zgłoś naruszenie 20

  Kod źródłowy to nie algorytm. Nawet najlepszy algorytm zapisany błędnie w języku programowania (i zlinkowany z zawierającą błędy biblioteką) może dawać fałszywe wyniki. Przykładu nie trzeba szukać daleko - scanf z języka C.

  Odpowiedz
 • ius(2019-05-15 10:05) Zgłoś naruszenie 20

  Popatrzmy na to od strony etyki. Ideą sądów jest wymiar sprawiedliwości a nie wymiar kary.Dlatego też zdecydowano, że człowieka może osądzić tylko drugi człowiek.

  Odpowiedz
 • Kiepska perspektywa...(2019-05-29 10:56) Zgłoś naruszenie 00

  Ingerencja osób trzecich w program SI w trakcie procesu spowoduje tylko kolejne odwołania od wyroków. Wtedy sędziowie będą jeszcze bardziej przepracowani! Lepiej nie powierzać wszystkiego jak leci komputerom, bo już teraz komputery mogą być zaszyfrowane z żądaniem okupu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!