« Powrót do artykułu

37 lat temu pierwsze komputery osobiste IBM zrewolucjonizowały rynek

12 sierpnia 1981 r. uznaje się za początek ery komputerów IBM PC - komputerów osobistych. Dzisiejsze komputery są miliony raz szybsze i wydajniejsze od swoich pierwowzorów. Ale nawet pojawienie się pierwszych PC oznaczało rewolucję – mówi PAP dr Piotr Milczarski z Uniwersytetu Łódzkiego.

IBM

autor: Scott Eellsżródło: Bloomberg

IBM

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (5)

 • Atari ST(2018-08-11 04:20) Zgłoś naruszenie 10

  Para idzie w gwizdek, a właściwie w zdjęcia, filmy i gry. Arkusz kalkulacyjny i edytor tekstu działał dobrze na AT z 1MB Ramu i zegarze 40MHz. Programy magazynowe, księgowe działały poprawnie pod DOSem. Wręcz trudno było korzystać z RAMu ponad 640kB i nie każdy program to potrafił. Nie było cyfrowych zdjęć i filmów. Skanowanie to był jedyny sposób na wprowadzenie fotki do kompa. Pomysłowość programistów gier była naprawdę wielka, żeby zmusić blaszaka do interaktywnej zabawy. Obecnie Windows i potężne biblioteki ułatwiają pracę, ale kosztem gigantycznego marnowania zasobów. Realny wzrost mocy jest może na poziomie 20-50 razy, podczas gdy zegar faktycznie wzrósł z 8 MHz do kilku GHz czyli 1000x. Widać to doskonale gdy popatrzymy na wykorzystanie procesora naszego PCta w realnej pracy, często jest to kilka procent jego możliwości. Tylko dzieciaki podbijają statystyki gdy grają w Wiedźmina lub CoD

  Odpowiedz
 • Alf/red/(2018-08-10 10:55) Zgłoś naruszenie 10

  Przypomnę, że siła PC była w otwartości - IBM udostępnił dokumentację, i inne firmy zaczęły masowo produkować karty rozszerzeń i w ogóle własne konstrukcje "IBM compatible". I na pudełkach z PS/2 (tak się nazywał model IBM wtedy sprzedawany) pojawiło się hasełko: "We are not IBM compatible - we are IBM".

  Odpowiedz
 • kevin flynn(2018-08-14 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Mój pierwszy dysk twardy miał 60GB i myślałem, że nigdy nie zapełnię go danymi (15 lat temu). Teraz mam 6TB i nie wiem na jak długo to jeszcze wystarczy. Ale też teraz dyski 2TB są tańsze, niż ten pierwszy mój 60GB.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • MS DOS(2018-08-13 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Kupiono gotowy system operacyjny od jakiegoś Gościa za 5 tys $, a potem odsprzedano go za kilka mln $ firmie IBM. Pamiętam pierwsze komputery PC z dwoma slotami na dyskietki....Na jednej dyskietce system operacyjny a na drugiej programy i dane i mnóstwo wolnego miejsca. Pierwsze Dyski twarde drogie i o gigantycznej pojemności np 20 megabajtów to było marzenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!