« Powrót do artykułu

Blockchain. Nowy bożek branży hi-tech

Blockchain. Nic dziś bardziej nie rozpala umysłów niż technologia stojąca za bitcoinem

big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

żródło: ShutterStock

Czym jest więc blockchain? W dużym uproszczeniu – systemem obrachunkowym kryptowaluty bitcoin. A uogólniając: rozproszoną księgą główną, błyskawicznie uaktualnianą, trudną do podrobienia, odporną na ataki hakerskie. Nie sposób go ukraść, bo jest zapisany w wielu węzłach sieci, na wielu komputerach. Trudno go też podrobić, bo powstaje z użyciem zaawansowanych technologii kryptograficznych – dopisanie do niego nowego kawałka (tzw. bloku) wymaga precyzyjnego dopasowania do poprzednich, wszelkie wsteczne manipulacje są bardzo utrudnione.

statystyki

Komentarze (2)

  • prawnik(2017-12-11 06:10) Zgłoś naruszenie 53

    "Bożek" - idol, fetysz. Fałszywy bóg. Coś powstające z niczego, a którego powstanie niesie skutek w postaci zmarnowania energii elektrycznej w celu stworzenia bytu wirtualnego. Będzie z tego kryzys, jak kryzys ditcomów. Nie dlatego, że to wirtualne coś jest bezwartościowe. Ono ma wartość. Kryzys będzie dlatego, że wirtualną wartość ubóstwiliśmy. Uznaliśmy za cenniejszą, niż jest.

    Odpowiedz
  • marek(2017-12-25 01:41) Zgłoś naruszenie 01

    Kryptowaluty? Jaką mam pewność, że nie jest to oszustwo? Wolę zarabiać w domu, przynajmniej pewne pieniądze http://webtexty.pl/

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!