statystyki

Cyberbezpieczeństwo: Ochronę przed hakerami lepiej wynająć niż kupić

autor: Krzysztof Majdan08.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 22.02.2016, 11:13
Cyberatak

Ochronę przed hakerami lepiej wynająć, niż kupićźródło: ShutterStock

Inwestycje w cyberbezpieczeństwo są kosztowne, a firmy często mają pilniejsze wydatki. Dlatego wiele z nich wybiera outsourcing.

Dziś nie trzeba być nawet hakerem, by dokonać cyberataku. Użycie gotowych, zestawów narzędzi czy platform nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczą pieniądze, by taki pakiet kupić. Dlatego problem bezpieczeństwa w sieci dotyka wszystkich, lecz przede wszystkim przedsiębiorstw. Dość powiedzieć, że w 2015 r. liczba wykrytych cyberataków na firmy w Polsce wzrosła prawie o połowę. Widać zdecydowany wzrost zarówno anonimowych ataków hakerskich, jak i przeprowadzanych przez zorganizowane grupy cyberprzestępcze. Co trzecia firma, której to dotknęło, straciła pieniądze. W najgorszych przypadkach nawet 1 mln zł.

Podstawowym problemem związanym z cyberbezpieczeństwem od zawsze był brak pieniędzy i świadomości. Menedżerowie nie dostrzegali ryzyka albo je ignorowali. Gdy przyszło do inwestycji, zwykle były pilniejsze wydatki. O ile brak pieniędzy wciąż jest zaporą, to problem świadomości zanika, czego dowodzą analizy Cisco. Menedżerowie wewnątrz firm przestali bagatelizować cyberbezpieczeństwo. Aż 92 proc. z nich wskazało, że inwestorzy i organy odpowiedzialne za regulacje prawne będą wymagać efektywnego zarządzania ryzykiem związanym z zagrożeniami w sieci. Jednak mniej niż połowa z nich darzy zaufaniem swoje obecne systemy zabezpieczeń.

– Zaobserwowaliśmy spadek pewności siebie obrońców bezpieczeństwa, wywołany świadomością rosnącego zagrożenia ze strony profesjonalnych grup cyberprzestępczych – mówi dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Cisco Polska Gaweł Mikołajczyk. Organizacje mają duże problemy z taką modernizacją systemów bezpieczeństwa, by mogły one sprostać zagrożeniom wywoływanym przez różne rodzaje ataków wykorzystujących np. szkodliwe wtyczki do przeglądarek i umożliwiające wyciek danych w szybko starzejącej się infrastrukturze.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane