Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie ws. utworzenia Ministerstwa Cyfryzacji - wynika z informacji opublikowanej we wtorek na stronach RCL. Nowe przepisy wejdą w życie 1 maja.

Rozporządzenie przewiduje utworzenie Ministerstwa Cyfryzacji. Pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów obsługujący dotychczas sprawy działu informatyzacja zostaną włączeni do MC - podano w uzasadnieniu.

"Utworzenie Ministerstwa Cyfryzacji, wraz z przeniesieniem pracowników obsługujących sprawy działu informatyzacja z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest związane z powierzeniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej urzędu Ministra Cyfryzacji odrębnie od urzędu Prezesa Rady Ministrów" - wyjaśniono.

Zgodnie z rozporządzeniem nowe przepisy wejdą w życie 1 maja br.

Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda powołał Janusza Cieszyńskiego na stanowisko ministra cyfryzacji. Cieszyński był sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia; od kwietnia 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mk/