24 grudnia Telewizja Polska uruchomi planszę Sprawdzam TV. "Ma to związek z nadchodzącą zmianą standardu nadawania i umożliwi łatwe przetestowanie odbiornika wszystkim odbiorcom naziemnej telewizji cyfrowej" - napisano w informacji przesłanej PAP.

Z informacji przesłanej przez Dział Public Relations Biura Spraw Korporacyjnych TVP, dowiadujemy się, że na pozycji 28 naziemnej telewizji cyfrowej wyświetlana będzie plansza, która kodowana jest w nowym standardzie video DVB-T2/HEVC, ale ścieżka dźwiękowa z głosem lektora zakodowana jest w aktualnie używanej kompresji dźwięku MPEG4. "Dzięki temu każdy z widzów usłyszy komunikat lektora, a posiadacze odbiorników przystosowanych do nowego standardu zobaczą również planszę z grafiką, potwierdzającą gotowość do odbioru telewizji w nowym wymiarze. Plansza identyfikować się będzie w EPG odbiornika, jako osobny program TV, pod nazwą +Sprawdzam TV+" - wyjaśniono.

Od końca marca do końca czerwca 2022 r. będą odbywały się przełączenia naziemnej telewizji cyfrowej na nowy standard nadawania DVB-T2 HEVC w poszczególnych województwach. W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca, a stary DVB-T/MPEG-4 zostanie wyłączony. Nowy standard nadawania to szereg korzyści dla widzów naziemnej telewizji cyfrowej więcej programów, wyższa jakość obrazu i dźwięku, a także dodatkowe funkcje.

W przesłanej informacji wskazano także, że do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC niezbędny jest odbiornik telewizyjny z wbudowanym wewnętrznym tunerem DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC/H.265 lub zewnętrzny dekoder DVB-T2/HEVC. "Dzięki uruchomieniu Sprawdzam TV, widzowie szybko mogą sprawdzić, czy posiadają sprzęt jest technicznie przygotowany jego odbioru" - podkreślono. Sprawdzenie wymaganych parametrów technicznych telewizora możliwe jest również za pośrednictwem wyszukiwarki ze strony telewizjanaziemna.pl. Można je również sprawdzić w instrukcji obsługi urządzenia lub u producenta telewizora.(PAP)