Przemysł, instytucje finansowe i wojskowe, urządzenia mobilne i największe serwery działają pod kontrolą systemu Linux. Czy warto zainstalować ten system na swoim domowym komputerze?

Kupując komputer, coraz częściej decydujemy się na wersję z zainstalowanym systemem. Prawie zawsze jest to Windows. Okienka Microsoftu, pomimo że kosztują krocie, uchodzą za najwygodniejsze, najbezpieczniejsze i przede wszystkim niestwarzające problemów. Skąd bierze się takie przekonanie wśród użytkowników pecetów? Z faktu, że korzystają z niego miliony użytkowników, z przyzwyczajenia i z braku sensownej alternatywy... Czy jednak faktycznie nie ma innej opcji i skazani jesteśmy na korzystanie z produktu Microsoftu? Nie. Możemy wybrać jedną z wielu darmowych dystrybucji Linuksa. Skoro korzystają z niego najbardziej wymagające komputery, dlaczego nie zainstalować go na domowym pececie?

STEREOTYP LINUKSA

Początki Linuksa nie były łatwe, a korzystanie z niego zwykłym użytkownikom dostarczało bardzo wielu problemów. Podczas gdy Windows oferował środowisko graficzne – Linux wciąż obsługiwało się z linii poleceń konsoli. Wymagało to nie tylko ogromnej wiedzy, ale i wiele cierpliwości. Obecnie popularne dystrybucje to wygodne, szybkie, stabilne, bezpieczne oraz łatwe w instalacji i konfiguracji systemy operacyjne, których funkcjonalność w wielu zastosowaniach bije na głowę system Microsoftu.

Reklama

CZY KAŻDY SYSTEM URUCHOMIMY NA KAŻDYM KOMPUTERZE

Poszczególne dystrybucje Linuksa, podobnie zresztą jak każdy system operacyjny, mają swoje minimalne wymagania sprzętowe. Większość z nich uruchomimy jednak nawet na starszych komputerach. Jedynie problemy możemy mieć z wystartowaniem niektórych dystrybucji w trybie live na laptopach. Warto wówczas skorzystać z porad jak je rozwiązać, zamieszczonych na domowej stronie internetowej danej wersji Linuksa. Pomocne są również liczne fora tworzone przez międzynarodową społeczność użytkowników i twórców poszczególnych dystrybucji linuksowych.

LINUX – NAJWIĘKSZE KORZYŚCI

BEZPIECZEŃSTWO. Dlaczego praktycznie nie ma oprogramowania antywirusowego na systemy oparte na Linuksie? Z prostej przyczyny – na Linux w zasadzie nie ma wirusów. Skuteczną ochronę dla większości osób zapewnia zintegrowany z jądrem firewall, który chroni nas przed ewentualnym złośliwym oprogramowaniem i atakami z zewnątrz.

ZESTAW APLIKACJI. Po instalacji Windows mamy goły system – do dyspozycji mamy jedynie przeglądarkę internetową, prosty edytor tekstu, odtwarzacz systemowy. Większość popularnych dystrybucji Linuksa zawiera cały zestaw użytecznych programów, jak pakiet biurowy, aplikacje graficzne i funkcjonalne odtwarzacze z zestawem niezbędnych kodeków.

PROSTA INSTALACJA SYSTEMU. Wbrew powszechnej opinii osób, które zwykle nigdy wcześniej nie miały styczności z Linuksem, instalacja najnowszych dystrybucji tego systemu jest niezwykle prosta i szybka. Zwykle sprowadza się do odpowiedzi na kilka łatwych pytań w kreatorze instalacji, jak wybranie strefy czasowej, układu klawiatury czy ustalenie naszej nazwy użytkownika i hasła. System automatycznie wykrywa wszystkie podzespoły komputera i instaluje do nich sterowniki. Zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z dodatkowych opcji – nie jest to jednak konieczne, aby zainstalować system.

Więcej informacji na temat najpopularniejszej alternatywy dla Windowsa znajdziesz w najnowszym numerze miesięcznika Komputer Świat (8/2014). Do magazynu dołączona została płyta, na której znajdziecie również najpopularniejsze dystrybucje Linuksa.

Komputer Świat (8/2014)