Następca niezwykle udanego Nexusa 4 był jednym z najbardziej wyczekiwanych smartfonów ostatnich miesięcy. Wreszcie, po wielu zapowiedziach, przeciekach i plotkach, LG i Google odsłonili wszystkie karty. Nexus 5 to znakomity smartfon w niskiej cenie, choć plastikowy design raczej nie pomoże mu w walce z topowymi konkurentami.
Google Nexus 5 / Media

Google coraz śmielej poczyna sobie w świecie urządzeń mobilnych. Niedawno byliśmy świadkami premiery drugiej edycji niezwykle popularnego tabletu Nexus 7. Dziś, wraz z LG, gigant z Mountain View zaprezentował natomiast bezpośredniego następcę Nexusa 4, który kilkanaście miesięcy temu podbił rynek wydajnością, niską ceną oraz ciekawym designem. Czym Nexus 5 różni się od swojego poprzednika?

Przede wszystkim ekranem. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tu do czynienia z 5-calowym wyświetlaczem IPS Full HD. Producent postanowił również uszczuplić brzegi smartfona, dzięki czemu mamy wrażenie, że ekran jest jeszcze większy i jeszcze pełniejszy. Pod względem specyfikacji technicznej, Nexus 5 garściami czerpie natomiast z flagowego smartfona koreańskiego giganta G2. Wyposażony został w ten sam czterordzeniowy procesor Snapdragon 800 (2,26 GHz), 2 GB RAM oraz aparat 8 mpx. Podobnie jak G2, Nexus 5 korzysta również z stabilizatora optycznego LG Innotek, który ma gwarantować dobrą jakość naszych zdjęć w każdych warunkach. Producent Nexusa zrezygnował natomiast z umiejscowienia przycisków na tylnym panelu urządzenia, co miało miejsce w przypadku G2.

Kolejna rzecz, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę, to cena urządzenia. W sklepie Google Play, wersja z 16 GB pamięci została wyceniona na 349 dolarów, a za wersję 32 GB przyjdzie nam zapłacić 399 dolarów. Możemy się spodziewać, że w Polsce smartfon będzie kosztować ok. 1300 zł. To zdecydowanie atrakcyjna cena, biorąc pod uwagę możliwości Nexusa 5. Wystarczy wspomnieć, że za LG G2 przyjdzie nam obecnie zapłacić ok. 2000 zł.

Nexus 5 (dostępny w dwóch kolorach – czarnym i białym) jest urządzeniem pięknym, ale… plastikowym. Niestety w starciu z takimi designerskimi majstersztykami, jak HTC One czy Nokia Lumia 925, urządzenie Google’a przegrywa już na starcie. Szkoda, bo aluminiowy Nexus 5 – nawet w wyższej cenie – spokojnie mógłby rywalizować z topowymi smartfonami dostępnymi na rynku.

Wraz z Nexusem 5 swojej premiery doczekała się dziś najnowsza wersja systemu operacyjnego Android 4.4 KitKat, o której sporo mówiło się w kontekście współpracy Google’a z producentem słynnego czekoladowego batonika. Co nowy system wnosi do mobilnego świata? Mamy tu nową aplikację odpowiedzialną za wykonywanie połączeń głosowych (która ma być bardziej intuicyjna i funkcjonalna), a także kilka mniejszych udogodnień. Dostęp do centralnej usługi Google Now odbywa się teraz poprzez szybkie przesunięcie palcem do lewej strony ekranu lub komendę głosową „OK Google”. KitKat doczekał się również zmian czysto wizualnych – pojawiło się przede wszystkim sporo przeźroczystości. Z menu aplikacji znikła natomiast plansza z widgetami, choć wciąż możemy je dodawać poprzez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie. Wreszcie KitKat jest po prostu szybszy i wydajniejszy. Google chwali się, że dotyczy to również trochę słabszych urządzeń, które nie zawsze radziły sobie z poprzednią wersją systemu.

W Stanach Zjednoczonych oraz kilku krajach europejskich, Nexus 5 z nowym Androidem pojawił się w sprzedaży już dziś. Reszta świata – w tym Polska – poczeka na nowego smartfona tandemu Google - LG mniej więcej do połowy listopada.

Specyfikacja techniczna:

  • Procesor: Qualcomm® Snapdragon™ 800 2,26 GHz z czterema rdzeniami Krait
  • System operacyjny: Android™ 4.4, KitKat®
  • Wyświetlacz: IPS, 5-calowy (faktyczna przekątna 4,95 cala), Full HD (1080 x 1920 pikseli)
  • Sieć komórkowa: CDMA/1xRTT/EVDO, GSM/GPRS/EDGE, WCDMA/HSPA+, LTE
  • Pamięć: 32 GB / 16 GB
  • Pamięć RAM: 2 GB
  • Aparat: tylny aparat 8 MP ze stabilizacją optyczną / przedni aparat 1,3 MP
  • Akumulator: 2300 mAh, litowo-polimerowy (wbudowany) 
  • Wymiary: 137,84 x 69,17 x 8,59 mm
  • Masa: 130 g
  • Inne: Ładowanie bezprzewodowe, łączność NFC