HTC One to obecnie jeden z najlepszych smartfonów na rynku. Telefon zebrał świetne recenzje w branżowej prasie, a w ciągu pierwszego miesiąca od premiery sprzedał się w liczbie 5 milionów egzemplarzy. Niestety, w kolejnych miesiącach jego sprzedaż konsekwentnie spadała – przede wszystkim ze względu na dość wysoką cenę. Tajwańczycy postanowili więc wyjść naprzeciw osobom, które szukają nieco tańszego i bardziej kompaktowego smartfona. HTC One mini ma być dla nich idealną propozycją.

Smartfon został wyposażony w ekran 4,3 cala o rozdzielczości 720p, dwurdzeniowy procesor Snapdragon 400 z zegarem 1,5 GHz, 1GB RAM oraz 16 GB pamięci flash. Urządzenie zostało wyposażone w system BoomSound, aparat w technologii UltraPixel oraz wsparcie dla sieci LTE.

Z oczywistych względów zastosowano natomiast mniejszą baterię o pojemności 1800mAh. Sprzętowo odstaje więc od swojego większego odpowiednika, ale wciąż dysponuje całkiem niezłą specyfikacją. Redaktor serwisu TheVerge, który miał okazję testować One mini, sugeruje nawet, że ekran smartfona prezentuje się równie pięknie, jak wyświetlacz Full HD zastosowany w HTC One.

Tajwańczycy obiecują również, że nowy smartfon będzie tańszy „o dwa punkty cenowe od HTC One”. Póki co, trudno stwierdzić, co oznaczają owe dwa punkty, ale powinniśmy oczekiwać urządzenia w cenie około 1700-1800 zł. W Wielkiej Brytanii One mini zadebiutuje już 9 sierpnia. Później ma się pojawić na kolejnych europejskich rynkach. Dostępne będą dwa kolory – srebrny i czarny. Nie wiadomo jeszcze, czy nowy smartfon doczeka się czerwonej wersji „glamour”.