Islandia osiągnęła rekordową w Europie dostępność internetu - informują tamtejsze media. Na wyspie zamieszkiwanej przez 321 tysięcy osób stały dostęp do sieci miało w ubiegłym roku ponad 96 procent ludności.

W pierwszej piątce 32 państw europejskich, w których prowadzi się badania takiej dostępności, plasują się jeszcze: Holandia z 94 procentami oraz Dania, Norwegia i Szwecja - po 92 procent. Średnia dostępność w całej Unii Europejskiej wynosiła w końcu 2012 roku 76 procent. W tym czasie - według unijnych danych - w Polsce było to 70 procent.

Islandczycy są też bardzo aktywni w korzystaniu z możliwości oferowanych przez internet. 94 procent z nich czerpie z sieci bieżące wiadomości. 90 procent korzysta z internetowej bankowości. W tej dziedzinie wyprzedzają ich jednak Norwegowie i Finowie z wynikami po 91 procent.

Islandczycy przewodzą też w Europie w dziedzinie aktywności na stronach społecznościowych. Tegoroczne dane mówią, że aktywne konta w serwisie Facebook ma niemal 72 procent populacji wyspy. Średnia unijna wynosi w tej kategorii 52 procent mieszkańców poszczególnych krajów.