W I kw. przyszłego roku Polkomtel, operator sieci Plus, jako pierwszy na rynku wprowadzi do sprzedaży smartfony, które obsługują szybki mobilny internet LTE i pozwalają na automatyczne korzystanie za ich pośrednictwem z usług głosowych. Do tej pory było to technologicznie niemożliwe.
Wszystko dzięki technologii (Circuit Switch Fallback), dzięki której telefon sam przełącza telefon z sieci 4G do 3G, gdy klient chce odebrać lub wykonać połączenie głosowe. Potem telefon sam wraca do technologii LTE.
– To kolejny etap naszych inwestycji w sieć LTE i tworzenia usług na bazie tej technologii – podkreśla Zygmunt Solorz-Żak, prezes i właściciel Polkomtelu, dodając, że strategicznie LTE ma być konkurencją dla internetu stacjonarnego i fundamentem do stworzenia pakietu usług dla domu, w skład których oprócz telekomunikacji wchodzić będą cyfrowe media, sprzedaż energii czy gazu. Opłaty za wszystkie mogłyby się znaleźć na jednej fakturze. – To jest moja wizja – podkreśla biznesmen.
W ofercie abonamentowej internet LTE działać będzie na dostosowanych do tej technologii modelach smartfonów: Nokia Lumia 920 i 820, Samsung Galaxy SIII i Galaxy Note II, Asusa PadFone, Sony Xperia V, HTC One SV. – Przyjdzie także czas na ofertę pre-paid z LTE – zapowiedział Wojciech Pytel, wiceprezes Polkomtelu.
W ten sposób Polkomtel próbuje budować bazę klientów internetu czwartej generacji, zanim sieć w tej technologii zaczną oferować też konkurenci – Play, Orange i T-Mobile – co najwcześniej zdarzyć się może w drugiej połowie 2013 r. Plus nie ujawnia, ilu ma dziś klientów LTE, ale zapewnia, że sprzedaż rośnie. Wojciech Pytel przyznał też, że pojawili się operatorzy wirtualni, działający w sieci Polkomtela, którzy chcieliby też świadczyć usługi LTE.