IKEA wychodzi naprzeciw klientom, którym przeszkadza widok kabli wokół zestawów kina domowego i rozpoczyna produkcję zestawów Uppleva. Wszystkie elementy kina zostaną zamontowane w jednym korpusie, a kable ukryte. Zestaw oczywiście do samodzielnego montażu.

- To nie jest ani tylko telewizja, ani tylko mebel - mówi kobieta w promocyjnym wideo. - To wszystko w jednym - dodaje.

Uppleva składa się z zaledwie dwóch części: przenośnego subwoofera i korpusu, w którym znajduje się telewizor, głośniki, odtwarzacz DVD i Blu-ray. Wszystkie funkcje urządzenia obsługuje jeden pilot.

Telewizor zamontowany w zestawie posiada funkcje internetowe, dwa gniazda USB oraz cztery gniazda HMDI i odtwarzacz MP3, a wszystkie kable są starannie schowane w tylnej części urządzenia. Użytkownik będzie w stanie zmienić ramkę w telewizorze, aby dopasować go do wystroju w salonie.

Produkcja urządzenia rozpocznie się jeszcze w tym roku w Europie, zaś w Stanach Zjednoczonych - wiosną przyszłego roku. Sugerowana cena całego zestawu to około 960 dolarów i więcej, w zależności od rozmiaru ekranu.

Według Associated Press, zlecone przez IKEA badania wśród 5200 osób w pięciu krajach pokazują, że trzy na cztery osoby wolałaby mieć mniej widocznych kabli. Połowa z tych osób chciała by mieć wokół siebie mniej elektorniki, a 60 procent ankietowanych przyznaje, że do obsługi zestawów kina domowego posiada od trzech do czterech pilotów.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że ludzie oglądają coraz więcej telewizji i używają coraz więcej elektroniki w swoich domach. Jednocześnie użytkownicy chcieli by pozbyć się kabli i stert pilotów - powiedziała AP rzeczniczka IKEA Ylva Magnusson.

Podobnie jak wiele pozostałych artykułów pochodzących z IKEA, Uppleva jest przeznaczona do samodzielnego montażu.Film