Google uruchamia usługę Street View dla Polski. Od dziś, dzięki panoramicznym zdjęciom, internauci z całego świata mają możliwość oglądania z perspektywy przechodnia atrakcyjnych turystycznie miejsc Polski oraz ulic głównych miast, bezpośrednio na Mapach Google.

W ramach Street View dostępne są zdjęcia większości ulic Gdańska, Poznania, Warszawy i Wrocławia, czyli miast, które będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Można też oglądać panoramy np. z Krakowa, Łodzi i wielu innych miast, w tym zdjęcia atrakcji turystycznych z całej Polski, od Helu po Dolinę Chochołowską, od Zamku w Malborku po Tężnie Solankowe w Ciechocinku czy Stocznię Gdańską.

ikona lupy />
Samochód Google Street View / Media

- Rok temu poprosiliśmy Polaków, aby wskazali nam miejsca, które warto pokazać w Street View. Odzew internautów i zainteresowanie ze strony miast były ogromne - otrzymaliśmy tysiące propozycji, a w końcowym głosowaniu wzięło udział ponad sto tysięcy osób. Z przyjemnością mogę dziś powiedzieć, że udało nam się zaprezentować w Street View zdjęcia z miejsc, które znalazły się w finale plebiscytu, a także wiele innych ciekawych zakątków wartych pokazania całemu światu - mówi Artur Waliszewski, Dyrektor Google w Polsce.

Miejsca, które są dostępne w Polsce w ramach Street View można oglądać zbliżając Mapy Google do największego poziomu lub przeciągając znajdującą się w lewym górnym rogu mapy ikonę ludzika na podświetlony na niebiesko obrys ulicy. Dzięki zastosowanej technologii łączenia zdjęć w panoramy 360 stopni, można rozglądać się dookoła lub przesuwać wzdłuż ulicy, podziwiając widoki z perspektywy przechodnia. W ten sposób można na przykład sprawdzać lokalizację restauracji, ustalić miejsce spotkania, obejrzeć okolicę wybranego hotelu, zapoznać sie z drogą dojazdu, odnaleźć atrakcje turystyczne w okolicy.

- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej to moment, w którym cała Polska powie "Hello Europe!". Czerwiec 2012 to czas, w którym mamy unikalną szansę na to, żeby pokazać, że Polska to naprawdę fajny kraj, z fajnymi ludźmi i bardzo atrakcyjnymi miejscami. Dziś każdy, kto chce nas poznać, ma szansę na "dotknięcie" naszego kraju w Street View, a już za 78 dni będzie mógł poznać Polskę i Polaków osobiście - mówi Mikołaj Piotrowski, Dyrektor ds. komunikacji PL.2012.

Street View to także praktyczne narzędzie dla mieszkańców i polskich firm. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać technologię Street View umieszczając Mapy Google za darmo bezpośrednio na swojej stronie, pokazując widok swojego hotelu, sklepu czy restauracji. Na przykład agencja nieruchomości może na swojej stronie zaprezentować panoramiczne zdjęcia ulicy, przy której znajduje się oferowana nieruchomość.

- Warszawa jest miastem coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie i biznesowo. Jesteśmy gospodarzem coraz większej liczby znaczących międzynarodowych imprez - tylko podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej stolicę odwiedziło ok. 37 tys. osób. Kolejnym wyzwaniem są zbliżające się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Uruchomienie warszawskiego komponentu aplikacji Street View pomoże naszym gościom odnaleźć się w mieście, a tych jeszcze niezdecydowanych może zachęcić do odkrywania uroków Warszawy - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Przygotowanie Street View to wielkie przedsięwzięcie logistyczne i technologiczne. Zdjęcia Street View są robione przez wyposażone w aparaty samochody poruszające się drogami publicznymi i nie różnią się od zdjęć, jakie zrobić można przechodząc ulicą. W przypadku miejsc specjalnych, takich jak wybrane atrakcje turystyczne, zdjęcia realizowane są na podstawie indywidualnych uzgodnień, za pomocą specjalnych trójkołowych rowerów. Google dokłada wszelkich starań, by oferując tę usługę chronić prywatność i każdorazowo konsultuje się z organami ochrony prywatności. Twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów na zdjęciach są rozmyte. Użytkownicy mogą też łatwo wskazać zdjęcia, które z jakiegoś powodu uznają za nieodpowiednie, klikając link "Zgłoś problem", znajdujący się w lewym dolnym rogu każdego zdjęcia.

Street View jest popularną funkcją Map Google, uruchomioną w maju 2007 r. Pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można już oglądać zdjęcia z ponad 30 krajów na całym świecie, ze wszystkich 7 kontynentów. W Europie dostępna jest w takich państwach, jak na przykład Francja, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Czechy czy ostatnio Belgia. Z funkcji można także korzystać w aplikacji Google Earth i mobilnej wersji Map Google.