Dostawcy systemów ERP zmieniają ich funkcje stosownie do tendencji i potrzeb rynku. Rozwijają wersje webowe i na smartfony.
Zmienny popyt zmusza małe i średnie firmy do bardziej efektywnego zarządzania sprzedażą – to jeden z głównych czynników, który skłania je do wdrożenia systemu ERP.
– W okresie zawirowań wokół kursów walut czy zmiennej koniunktury systemy wspomagające zarządzanie mogą zagwarantować im ciągłość pracy, oszczędności i ułatwić podejmowanie właściwych decyzji biznesowych – wskazuje Romuald Rutkowski, prezes zarządu Asseco Business Solutions.
Systemy ERP przynoszą firmom konkretne korzyści
Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się wdrażać systemy ERP.
– Rosnącym zainteresowaniem cieszą się systemy dostępne online przez standardowe przeglądarki internetowe. Są wysoko cenione wśród tych użytkowników, którzy zajmują się zarządzaniem personelem. Poszukują ich handlowcy, bo dzięki nim zyskują możliwość oferowania i sprzedaży za pośrednictwem stron www. Aplikacje webowe to kierunek, w którym będą zmierzać rozwiązania wspierające zarządzanie przedsiębiorstwem – podkreśla Romuald Rutkowski.
Skoro firma może udostępniać użytkownikom swój system ERP przez internet, to również przez internet może uzyskać od dostawcy dostęp do niego w chmurze.
– Taka możliwość istnieje, ale na prawdziwy wzrost polskiego rynku rozwiązań ERP w chmurze jeszcze poczekamy – przewiduje Paweł Jędrusik, wiceprezes SAP Polska.
– Zastosowanie chmury z pewnością ma sens, ale raczej jako sposób dostarczania aktualizacji systemu czy też składowania i archiwizacji danych. W polskich warunkach trudno będzie przekonać przedsiębiorców do użytkowania systemu uruchamianego w chmurze – uważa z kolei Tomasz Sokołowski z InsERT.
Jego zdaniem przesyłanie każdej faktury, każdej deklaracji, każdego zapisu księgowego poza fizyczny obszar firmy nie leży jeszcze w mentalności zarządzających firmami. Dlatego chmura będzie wykorzystywana w rozwiązaniach ERP, jednak z pewnością w ograniczonym zakresie.
Zgadza się z nim Romuald Rutkowski, który wskazuje, że obecnie zdecydowana większość firm użytkujących systemy Asseco BS ma je zainstalowane na własnych serwerach.
Z kolei doświadczenia Comarchu wskazują, że już istnieje silny popyt na usługi chmurowe
– W 2012 r. spodziewamy się większego praktycznego wykorzystania usług chmurowych, na co wskazują wyniki sprzedaży tego rodzaju rozwiązań w czwartym kwartale 2011 r. W grudniu 2011 r. zanotowaliśmy rekordową sprzedaż modeli usługowych. Szum medialny wokół cloud computingu zaczyna się przekładać na wzrost zainteresowania tego rodzaju usługami – przekonuje Edyta Kozek, menedżer ds. rozwoju biznesu ERP w Comarch.
Obecnie ok. 30 proc. użytkowników telefonów komórkowych w Polsce posługuje się smartfonami. Ta tendencja nie jest obojętna dla dostawców ERP. Zdaniem Edyty Kozek aplikacje biznesowe na system operacyjny Android wykorzystywany w smartfonach mogą stać się w 2012 r. rynkowym hitem.
– Użytkownicy ERP zaczęli doceniać rozwiązania mobilne, które umożliwiają dostęp do kluczowych danych w systemach informatycznych przedsiębiorstwa za pomocą smartfonów i innych komputerów przenośnych – przyznaje Romuald Rutkowski.
– W 2012 r. spodziewamy się wzrostu zainteresowania aplikacjami i platformami mobilnymi. Dzięki takim aplikacjom osoby pracujące w terenie albo zdalnie będą mogły korzystać z oprogramowania biznesowego na podobnych zasadach, na jakich korzystają dziś z aplikacji mobilnych – szybko i wygodnie. Oznacza to, że systemy ERP i inne aplikacji biznesowe staną się bardziej przyjazne i dostępne – potwierdza Paweł Jędrusik.
EKSPERT RADZI

Jedna opłata za cały system

System ERP Quatra to rodzina pięciu zróżnicowanych funkcjonalnie programów (Quatra Start, Quatra Firma, Quatra Supra, Quatra Expanso, Quatra Max) wspierających zarządzanie w jednoosobowych działalnościach gospodarczych oraz małych, średnich, a także dużych firmach. Jest to system kompleksowy, który obsługuje wszystkie obszary działalności firmy – finanse, kadry, magazyn, handel itd. Nie ma tu osobnych licencji i opłat za poszczególne moduły, np. za fakturowanie, płace itd. Jest jedna licencja, jedna opłata za cały system i korzystanie z niego. Integralną częścią systemu dla MSP jest też Contact Manager, czyli prosty moduł do zarządzania relacjami z klientem (CRM). Zainteresowani mają dostęp do całego systemu w trybie online (SaaS) lub przez zakup wersji pudełkowej. Obecnie z systemów Quatra dostępnych w modelu SaaS korzysta ponad 2 tys. użytkowników i liczba ta rośnie. Dostęp online do pełnej wersji Quatra Start i Quatra Firma przez pierwsze 60 dni jest darmowy. Zakup wersji pudełkowej można poprzedzić testowaniem wersji demonstracyjnej, która również jest udostępniana w trybie on line.
Maciej Kamieński, dyrektor sprzedaży dla małych i średnich przedsiębiorstw w Sygnity / DGP