statystyki

Niemieckie 5G odgradza się od Huaweia murem biurokracji

autor: Elżbieta Rutkowska, Artur Ciechanowicz05.10.2020, 07:52; Aktualizacja: 05.10.2020, 07:53
Huawei nie chce komentować posunięć rządu, ale w piątek opublikował raport wykonany dla niego przez Assembly Research. Firma straszy, że dla polskiej gospodarki koszt trzyletniego opóźnienia w uruchomieniu 5G wywołanego wykluczeniem Huaweia wyniesie 4,8 mld euro.

Huawei nie chce komentować posunięć rządu, ale w piątek opublikował raport wykonany dla niego przez Assembly Research. Firma straszy, że dla polskiej gospodarki koszt trzyletniego opóźnienia w uruchomieniu 5G wywołanego wykluczeniem Huaweia wyniesie 4,8 mld euro.źródło: ShutterStock

Berlin odwrócił zasady dopuszczania dostawców do nowej sieci komórkowej na niekorzyść chińskiego producenta.

Najnowsza wersja projektu ustawy o bezpieczeństwie informatycznym wskazuje, że rząd RFN zmienił podejście do chińskiej firmy Huawei. Nadal wprawdzie nie blokuje temu producentowi – ani żadnemu innemu – dostępu do rynku wprost, ale procedury biurokratyczne będą prawdopodobnie tak skrojone, by zniechęcić operatorów do korzystania z chińskiego sprzętu.

Według dziennika „Handelsblatt” ustawa będzie najprawdopodobniej wymagać, by na dopuszczenie do budowy sieci piątej generacji sprzętu danego dostawcy zgodziły się jednogłośnie trzy ministerstwa – spraw wewnętrznych, zagranicznych i gospodarki – oraz urząd kanclerski. To odwrócenie zasad proponowanych jeszcze w sierpniu, które wymagały jednomyślności przy wykluczaniu producentów sprzętu. Eksperci nie mają wątpliwości, że modyfikacja projektu, za który odpowiada niemieckie MSW, jest wymierzona właśnie w Huaweia.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane