statystyki

Hordyński: Wykluczanie Huawei to rasizm technologiczny [WYWIAD]

autor: Elżbieta Rutkowska23.07.2020, 08:00; Aktualizacja: 23.07.2020, 08:08
Ryszard Hordyński dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska

Ryszard Hordyński dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polskaźródło: DGP

- Każdy problem związany z cyberbezpieczeństwem można rozwiązać, ale tylko przy wykorzystaniu środków technicznych - mówi Ryszard Hordyński dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska


Polska to nie jest kraj dla chińskich firm?

Sytuacja zmienia się dynamicznie, w zależności od bieżących potrzeb politycznych. Nie jestem politykiem i bardzo bym chciał, żeby Polska robiła dobre interesy z Chinami, podobnie jak robi to większość państw Unii Europejskiej.

Czytał pan, co premier Mateusz Morawiecki napisał w „Daily Telegraph” o budowaniu sieci 5G? „Europa nie może sobie pozwolić na zależność od nierzetelnych dostawców kontrolowanych przez autorytarne rządy”.

Czytałem list pana premiera, to deklaracja polityczna w globalnej dyskusji o sieci 5G, gdzie dyskurs narzucają Stany Zjednoczone. Z perspektywy inżyniera – a ja mam taką perspektywę – każdy problem związany z cyberbezpieczeństwem można rozwiązać, ale tylko przy wykorzystaniu środków technicznych. Jeśli chodzi o technologie, bezpieczeństwo sieci i pozycję na rynku Huawei jest niekwestionowanym światowym liderem. Porównałbym nas do samochodów Mercedesa. Proszę sobie wyobrazić, że premier jakiegoś kraju ogłasza, iż mercedesy nie będą obsługiwane na tamtejszych stacjach benzynowych, ponieważ prezydent USA powiedział, że są one zbyt szybkie i ludzie mogą nimi przekraczać dozwoloną prędkość. Wszyscy uznalibyśmy taką sytuację za absurdalną.

Niechęć do Huaweia nie ma podstaw merytorycznych?

Nie, nie ma. To tylko i wyłącznie element wojny handlowej, którą Stany Zjednoczone toczą z Chinami, odkąd uzmysłowiły sobie, że przespały kolejną technologiczną rewolucję. Widać to doskonale w obszarze 5G: żadna amerykańska firma nie ma tutaj konkurencyjnej do Huaweia propozycji. Z tej perspektywy blokowanie Huaweia jest pomysłem USA na kupienie czasu dla swoich firm. Każdy, kto pojedzie do Shenzhen, gdzie mieści się nasza główna siedziba, i zobaczy to miasto oraz linie produkcyjne i centra R&D (dział badań i rozwoju – red.), poczuje się jak w XXII w. To może budzić w USA obawy przed utratą pozycji lidera. Tylko że w takiej sytuacji należałoby się skupić na rozwoju własnych technologii, a nie na restrykcjach wobec Huaweia.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Richard Houng(2020-07-23 16:43) Zgłoś naruszenie 80

  Oczywiscie pojecie szpiegostwa technologicznego jest panu Hordynskiemu zupenie nieznane. A ja sie teraz zastanawiam, czy pan Hordynski osiagnal szczyt ignorancji, czy arogancji?

  Odpowiedz
 • Uważny(2020-07-23 09:03) Zgłoś naruszenie 51

  Trzeba było nie szpiegować. Rasizm technologiczny - wolne żarty.

  Odpowiedz
 • 18+(2020-07-27 08:24) Zgłoś naruszenie 00

  Szpiegują jedni i drudzy (przykład informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena), ale chińskie 5G jest be !!! bo ... ma skośne oczy ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane