statystyki

Wiadomo, jak oszczędzić na cyfrowych urzędach

autor: Sylwia Czubkowska15.01.2018, 07:48; Aktualizacja: 15.01.2018, 08:23
nauka, praca, szkolenie, komputer

Urzędy wydają ponadto pieniądze na systemy i rejestry państwoweźródło: ShutterStock

3 mld zł rocznie płacą urzędy za licencje na programy komputerowe. Kolejne 450 mln zł kosztuje utrzymanie infrastruktury IT. Może być mniej.

Ministerstwo Cyfryzacji wyliczyło, że gdyby udało się scentralizować te wydatki, to roczne oszczędności mogłyby sięgnąć 800 mln zł. Tylko kto teraz miałby taką centralizację przeprowadzić?

Gdy dwa lata temu Anna Streżyńska obejmowała urząd ministra cyfryzacji, zapowiadała, że zostanie przeprowadzona analiza stanu posiadanej przez państwo infrastruktury i systemów informatycznych. Mówiła nam: – Jest za dużo systemów i kosztów. Nie można cyfryzować administracyjnego bałaganu.

Tuż przed jej odwołaniem z funkcji ministra kierowany przez nią resort opublikował „Raport o cyfryzacji kraju”. Wynika z niego, że co najmniej 3 mld zł rocznie płaci administracja za standardowe licencje na programy komputerowe, co więcej, „poszczególne instytucje mają kłopot w podaniu takich danych”, bo nie ma polityki licencyjnej, monitoringu wykorzystania oprogramowania i wiedzy, czy przypadkiem nie dubluje się opłat.

450 mln zł rocznie kosztuje utrzymanie infrastruktury IT. Ponad połowa tej kwoty to koszt nieruchomości, mediów i utrzymania sprzętu IT. MC wylicza, że w cenach rynkowych powinno to wszystko kosztować ok. 100 mln zł. W pierwszej kolejności należałoby oszczędzić na publicznych Centrach Przetwarzania Danych, których w kraju jest aż 321. MC, uwzględniając nowoczesne standardy, szacuje, że zamiast 20 tys. mkw., które jest obecnie w posiadaniu administracji, wystarczyłoby mniej więcej 200 mkw.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 432424(2018-01-15 13:27) Zgłoś naruszenie 40

    Administracja jest jednym z najlepszych klientów - zawsze płaci w terminie (dyscyplina finansów publicznych), a jak nie płaci, to można pokusić się o kompensowanie z podatkami. To duży klient - np. kupuje 100 komputerów na urząd. Klient stabilny - jak się uda go złapać, to następny przetarg może być pod ciebie (doświadczenie). Prosty klient - nie ma produkcji - zatem nie trzeba skomplikowanych maszyn, zwykłe komputery, drukarki, skanery i ksera ogólnie dostępne, oprogramowanie, które można potem sprzedać w innej gminie/powiecie itp. Dlaczego więc administracja tak wolno przechodzi na wolne oprogramowanie... - przeglądarka internetowa; - pakiet biurowy nie wymagają już jedynego systemu operacyjnego dla PC..., a koszt licencji na n komputerów może być znaczny. Administracja zatrudnia mnóstwo fachowców - geodetów, prawników, informatyków, nauczycieli. specjalistów od mediów i kultury. Już teraz funkcjonują urzędowe bazy aktów prawnych, orzeczeń sądów. Gdyby w ramach samej administracji pozwolić je opracować urzędnikom - administracja nie musiałaby robić przetargów na bazy aktów prawnych. Być może, mogłyby w gminach/powiatach/ministerstwach powstawać zespoły, które w ramach stosunku pracy zastępowałyby komercyjne rozwiązania programowe wolnym oprogramowaniem, doskonalonym przez same urzędy i dostępnym dla pozostałych urzędów. Może to jest teraz kierunek zmian...ale czy na pewno...Czy chcemy by urząd opracował dla siebie narzędzia, a dopiero potem wydał nam decyzję, czy też narzędzia zakupił i tę decyzję wydał szybciej i przy mniejszych nakładach na zatrudnienie?

    Odpowiedz
  • Cyfryzacja ???!!!!(2018-01-15 11:48) Zgłoś naruszenie 41

    Tyle że zamiast kupić to co Dobre......Budżetówka Kupi Zawsze SZMELC. Jakoś Historia polskiej cyfryzacji Urzędów ..... zawsze kończy się Katastrofą i zakupem SuperBubli za dziesiątki mln zł

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane