statystyki

Rekordowa kara dla Google'a. Firma nie zgadza się oceną KE i złoży odwołanie

autor: Jakub Kapiszewski28.06.2017, 07:56; Aktualizacja: 28.06.2017, 08:11
Google

Dopięcie sprawy Google’a to drugi regulacyjny sukces Margrethe Vestager. Teraz się weźmie do Amazona i Facebookaźródło: ShutterStock

Komisja Europejska nałożyła rekordową karę na Google’a, giganta na rynku wyszukiwania

2,42 mld euro – taką grzywną zakończyła się sprawa, z którą Bruksela próbowała uporać się od dekady i która już kilkukrotnie była bliska zamknięcia. Na ogłoszenie swojej decyzji komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager wybrała odpowiedni moment. Wczoraj w Brukseli przebywali szefowie urzędów antymonopolowych ze wszystkich państw członkowskich.

„Komisja nie ma zastrzeżeń pod adresem konstrukcji samych algorytmów stojących za usługą wyszukiwania, mechanizmem obniżania pozycji w wynikach czy sposobu, w jaki Google prezentuje i porządkuje wyniki wyszukiwania. Komisja ma zastrzeżenia do przenoszenia dominującej pozycji z jednego rynku na drugi, w tym wypadku porównywarek cenowych” – czytamy w komunikacie prasowym Komisji.

Bruksela argumentuje, że Google – wykorzystując to, że ludzie najczęściej korzystają z tej wyszukiwarki – promował własną usługę porównującą produkty podczas internetowych zakupów. W praktyce znaczy to tyle, że wyniki podsuwane przez Google’a eksponowane są na pierwszej stronie, tuż ponad wynikami wyszukiwania. Podczas gdy wyniki innych porównywarek spychane są dalej – na czym w efekcie cierpi ich biznes. Sprawa zaczęła się od skarg właścicieli kilku takich witryn.

Google nie zgadza się jednak z oceną Komisji i planuje odwołać się od niej. Determinacja firmy oznacza długotrwałą batalię sądową, która może być kosztowna z wizerunkowego punktu widzenia. Zresztą nie tylko; niezastosowanie się do zaleceń Komisji oznacza, że firmie zaczną być naliczane karne odsetki w wysokości 12,5 mln euro dziennie.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2017-07-21 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wreście ktoś z UE dobiera się temu gigantowi, który robił co chciał z klientami.Zrywał obsługę umowy bezterminowe klientów (X 2014r) na zakupione programy, sprzęt komputerowy wg własnego widzi mi się.Był bezkarny w kontaktach z klientami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane