Dobry zwyczaj – nie pożyczaj. To przysłowie kryje w sobie wiele prawdy, bowiem niejedna przyjaźń rozpadła się przez pożyczkę. Czy w takim razie w ogóle nie powinniśmy pożyczać niczego znajomym? Niekoniecznie. Ważne, by odpowiednio się przy tym zabezpieczyć.

Przyjaźń a pieniądze

Jak najłatwiej stracić przyjaciela? Pożyczyć mu pieniądze. Nic nie dzieli ludzi bardziej niż one, choć kłótnie rodzą się czasem także z drobniejszych pożyczek – np. płyty DVD, która wróciła do właściciela porysowana, zniszczonej książki czy poplamionej bluzki. Często potrafimy przymknąć na to oko, ale w głębi duszy jesteśmy źli i czujemy do drugiej osoby urazę. Gdy w końcu damy emocjom ujście, może się to zakończyć awanturą, a nawet rozpadem relacji. Oczywiście, gdy przyjaciel poprosi nas o pożyczkę, a my nie będziemy chcieli mu jej udzielić, również ryzykujemy utratą znajomości. Pamiętajmy jednak, że prawdziwy przyjaciel nie odejdzie od nas z powodu odmowy udzielenia pożyczki. Jeśli jednak przekażemy znajomemu pieniądze i nie otrzymamy ich z powrotem, narazimy się już nie tylko na stratę relacji, ale i majątku.

Pożyczasz pieniądze? Podpisz umowę

Niektórzy z nas nie potrafią odmawiać, podczas gdy inni robią to bez problemu i w dodatku taktownie. Najlepiej byłoby znaleźć złoty środek, który umożliwi nam udzielenie pożyczki,
a jednocześnie zabezpieczy przed ewentualnymi problemami z jej zwrotem. Takim rozwiązaniem jest podpisanie umowy. I choć najczęściej zawierana w takich przypadkach umowa ustna jest wiążąca, udowodnienie swojej racji przed sądem w przypadku jej nie dotrzymania może być bardzo skomplikowane. Warto dodać, że pożyczki przekraczające 1000 zł zawsze powinny być poparte umową w tzw. formie dokumentowej. – Wprawdzie z formalnego punktu widzenia taka umowa zawarta w formie ustnej jest wiążąca, jednak w razie sporu sądowego istnieją znaczne ograniczenia w wykazywaniu swoich racji. – podkreśla radca prawny Maciej Skory z Kancelarii IURICO. – Gdy nie mamy umowy, procedura dochodzenia naszych racji staje się bardzo skomplikowana. Dlatego zdecydowanie korzystniej jest zawrzeć umowę z zachowaniem przewidzianej przez prawo formy. Taki dokument zagwarantuje nam dochodzenie swoich praw na drodze sądowej – dodaje.

Umowa w kilka minut

We współczesnym, zaganianym świecie, zawierając pożyczkę nie zawsze dysponujemy czasem i kartką papieru, nie mówiąc już o dostępie do komputera umożliwiającego przygotowanie i spisanie oficjalnego dokumentu. – Problem ten dostrzegł ustawodawca i 8 września 2016 r. wprowadził do kodeksu cywilnego nową formę czynności prawnej, jaką jest forma dokumentowa. Jej wprowadzenie na znacznie większą skalę niż dotychczas umożliwiło korzystanie z elektronicznych środków komunikacji w celu dokonywania skutecznych czynności prawnych – mówi Skory. Samodzielne przygotowanie odpowiedniego dokumentu może zabrać nam sporo czasu, jednak są narzędzia, które zredukują go do minimum. Jednym z nich jest Spinker – bezpłatna aplikacja mobilna, która umożliwia podpisywanie umów na odległość z zachowaniem formy dokumentowej. Wystarczy uzupełnić dane i podpisać odpowiedni wzór umowy na ekranie smartfona lub innego urządzenia przenośnego, a następnie wysłać go drugiej osobie. Nie musimy wówczas umawiać specjalnego spotkania, drukować czy skanować dokumentów. Co więcej, umowę mamy zawsze przy sobie i w każdej chwili możemy do niej zerknąć, a interesujący nas wzór dopasować do swoich potrzeb.

Informacje o aplikacji Spinker

Spinker to jedyna na polskim rynku tego typu aplikacja mobilna, która usprawnia proces tworzenia i umożliwia podpisywanie umów na odległość. W aplikacji dedykowanej na system Android znajduje się bezpłatna baza 18 najczęściej używanych wzorów umów i innych dokumentów, przygotowanych przez prawnika. W łatwy sposób można tworzyć dokumenty i podpisywać je w dowolnym miejscu, przy użyciu smartfona. Do wzoru umowy użytkownik wpisuje niezbędne dane i podpisuje ją na ekranie urządzenia przenośnego. Gotowy dokument może przesłać kontrahentowi lub wydrukować. Dostęp do podpisanych umów jest prosty i wygodny, dane użytkownika oraz partnerów przechowywane są bezpiecznie w aplikacji.

Źródło: Informacja prasowa