Rynek nieruchomości

9 lutego 2020 r.

Pierwotnie bowiem budynek pełnił funkcję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a obecnie stał się budynkiem zamieszkania zbiorowego. Nie wzięto przy tym uwagę wielu aspektów m.in. zmiany wielkości obciążeń w budynku w postaci zintensyfikowania jego użytkowania, wyznaczenia alternatywnej drogi ewakuacyjnej itp.

NSA: To już nie jest dom jednorodzinny. Znaczna liczba osób niespokrewnionych zmienia sposób użytkowania budynku9 lutego 2020 r.

Jeśli w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przebywa okresowo znaczna liczba osób niespokrewnionych z właścicielem mamy do czynienia z budynkiem zamieszkania zbiorowego. To z kolei wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania w kierunku poprawy bezpieczeństwa i zmiany sposobu użytkowania.

31 stycznia 2020 r.

Według danych GUS w 2018 r. na tysiąc mieszkańców przypadało 375 mieszkań, a dekadę wcześniej o 40 mieszkań mniej. Takie tempo wzrostu nie wystarczy, by poprawić sytuację lokalową dużej części Polaków.

W pogoni za drożejącym mieszkaniem. W Polsce brakuje dwóch milionów lokali31 stycznia 2020 r.

Mieszkania w Polsce drożeją i to solidnie – w tempie 9–10 proc. rocznie. Przyczyna jest podręcznikowa: z jednej strony rośnie popyt, bo ludzi na więcej stać; z drugiej – stale utrzymuje się deficyt lokali. Deficyt właściwie strukturalny, będący zaszłością jeszcze po czasach PRL, na który żaden rząd po 1989 r. nie miał dobrego pomysłu. Sytuacja się poprawia, ale zbyt wolno.

Galerie