Rankingi i raporty

10 września 2013 r.

W trzech miastach (Warszawa, Gdańsk, Łódź) obecne ceny mieszkań są najbardziej zbliżone do cen sprzed 12 miesięcy.

Ceny transakcyjne mieszkań nadal wysokie10 września 2013 r.

Odnotowywane transakcje wydają się być wbrew wszystkim tym, którzy w sytuacji dużej podaży oczekiwali kolejnych spadków cen mieszkań. Takowe pojawiają się w przypadku mniej popularnych segmentów rynku, lecz nie ma to większego przełożenia na kształtowanie się średniej ceny transakcyjnej.

10 września 2013 r.

Parametrem, który może się jeszcze nieco poprawić w kolejnych miesiącach jest zdolność kredytowa.

Kredyty hipoteczne: Marża nadal wysoka10 września 2013 r.

Po niepokojących informacjach z czerwca i lipca, w których banki podwyższały marże, sierpień przyniósł uspokojenie. Przeciętna marża nieznacznie spadła z poziomu 1,61% do 1,59%. Nadal jest jednak dość wysoka. Nie licząc poprzedniego miesiąca po raz ostatni była wyższa od tego poziomu w lutym 2011 r.

27 sierpnia 2013 r.

Wakacje to tradycyjnie czas, w którym zarówno sprawy związane czy to ze sprzedażą czy z zakupem mieszkania schodzą na dalszy plan.

Raport z rynku nieruchomości: dopłaty rządowe będą bardziej dostępne27 sierpnia 2013 r.

Na rynku sprzedaży mieszkań trwa jeszcze wakacyjny zastój. W większości dużych miast nie doszło w tym czasie do znaczących ruchów cen. Jednak w Sopocie, Warszawie i Łodzi lipiec przyniósł wyraźne, oscylujące wokół 1,5% spadki stawek ofertowych – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków portalu nieruchomości Domy.pl i firmy doradztwa kredytowego Open Finance.

27 sierpnia 2013 r.

Już za kilkanaście tygodni zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i innych części Polski, będą mieli szansę nabywać lokale z rządową dopłatą.

Krakowskie „mieszkania dla młodych”: Będzie łatwiej o mieszkanie?27 sierpnia 2013 r.

W połowie sierpnie członkowie sejmowej podkomisji, pracującej nad zmianami w programie Mieszkanie dla Młodych, zdecydowali się podnieść limity cenowe. Graniczna cena jednego metra kwadratowego dotowanych mieszkań została podniesiona o 10%. Może mieć to spore znaczenie zwłaszcza dla mieszkańców Krakowa, bowiem poprzednie zasady ustalania limitów, mogły skutkować sporymi trudnościami w znalezieniu mieszkań spełniających kryteria programu – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

26 sierpnia 2013 r.

Zainteresowanie mieszkaniami pod wynajem nie maleje

W Gdańsku króluje wynajem26 sierpnia 2013 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, okres wakacyjny nie przyniósł spadku ilości zawieranych transakcji w Gdańsku. Walory turystyczne miasta powodują ciągłe zainteresowanie mieszkaniami, pełniącymi funkcje lokali podnajmowanych turystom oraz studentom szukającym pokoi na zbliżający się rok akademicki.

26 sierpnia 2013 r.

W trakcie wakacji wyraźnie spada liczba transakcji sprzedaży mieszkań, ożywia się jednak rynek najmu.

Ożywienie na rynku najmu we Wrocławiu26 sierpnia 2013 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, okres wakacyjny przyniósł we Wrocławiu wzrost zainteresowania mieszkaniami przeznaczonymi do wynajmu. Mimo niemal najwyższych stawek czynszowych w kraju, cieszą się one dużą popularnością wśród studentów. Jest to dobry czas na zakup mieszkania. W porównaniu do ubiegłego miesiąca w stolicy Dolnego Śląska, ceny spadły o prawie osiem procent.

26 sierpnia 2013 r.

Wynajem stanowi znaczną część rynku mieszkaniowego w Krakowie.

Ceny mieszkań w Krakowie wciąż rosną 26 sierpnia 2013 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny sprzedawanych w Krakowie mieszkań od początku roku wzrosły o 600 PLN. W efekcie za metr kwadratowy zapłacimy niemal 6 tys. PLN. Krakowski rynek nieruchomości cechuje się najmniejszym średnim metrażem sprzedawanego lokalu w skali Polski. W ostatnim miesiącu wyniósł on 48,9 mkw., podczas gdy w - aktualnie najdroższej Warszawie - aż 57,5 mkw.

26 sierpnia 2013 r.

W Poznaniu w okresie wakacyjnym spada liczba zawieranych transakcji kupna - sprzedaży.

Poznaniacy kupują droższe mieszkania26 sierpnia 2013 r.

Jak pokazuje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ostatni miesiąc przyniósł kilkuprocentowy wzrost cen sprzedawanych mieszkań. W Poznaniu zainteresowaniem cieszą się nieruchomości o podwyższonym standardzie oraz zlokalizowane w centrum lub dobrze z nim skomunikowane. Ponadto kupującym sprzyja korzystna sytuacja kredytowa.

26 sierpnia 2013 r.

W Łodzi rządzi cena

W Łodzi warto kupić mieszkanie pod wynajem26 sierpnia 2013 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, mimo powolnej stabilizacji, lipiec przyniósł kolejny spadek cen w Łodzi, tym razem o 3 proc. To dobry moment na kupno mieszkania na wynajem. Rentowność najmu dwupokojowego mieszkania wynosi tu 4,69%, czyli o 2 punkty procentowe więcej niż średnie oprocentowanie dwuletniej lokaty.

5 sierpnia 2013 r.

Przedstawiciele firm windykacyjnych mówią pewnej nowince: wystawiono pokaźny portfel pożyczek niebankowych.

Banki zbywają wierzytelności hipoteczne. Windykatorzy zacierają ręce5 sierpnia 2013 r.

Na sprzedaż mogą trafić niespłacane kredyty i pożyczki o wartości 10 mld zł. A może nawet o połowę więcej. Wystawienie przez banki portfeli długów hipotecznych to nowość. – Te transakcje wzbudziły duże zainteresowanie głównie ze względu na rodzaj zabezpieczenia, jakim są nieruchomości – mówi Krzysztof Matela, prezes EGB Investments.

22 lipca 2013 r.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego od 2014 r. klient musi mieć pieniądze na co najmniej 5 proc. ceny mieszkania, domu czy działki, inaczej bank nie będzie mógł pożyczyć mu na resztę.

Rekomendacja S: Kredyty na 100 proc. mają się dobrze, ale już niedługo22 lipca 2013 r.

Już tylko pięć miesięcy zostało do wejścia w życie nowej rekomendacji S, zakazującej bankom udzielania kredytów na 100 proc. wartości nieruchomości. Na razie na rynku nie czuć nadchodzących restrykcji. Większość banków pożyczy na całość nieruchomości i nawet nie stawia przy tym wyższych wymagań, niż gdy pożycza na 90 proc. ceny mieszkania.

22 lipca 2013 r.

Najnowsze dane GUS pokazują, że ceny gruntów ornych po raz pierwszy od sześciu kwartałów spadły, ale...

Spadek cen ziemi rolnej? To tylko pozory22 lipca 2013 r.

Hektar ziemi rolnej kosztuje w Polsce średnio 25,2 tys. zł – wynika z danych GUS za I kwartał br. Oznacza to kwartalny spadek cen o 4,2%. Nie jest to jednak zwiastun zmiany trendu na rynku, ale efekt tego, że więcej transakcji przeprowadzono w województwach, w których grunty są tańsze.

Galerie