Rankingi i raporty

27 stycznia 2014 r.

NBP podał, że w sześciu największych miastach, już piąty kwartał z rzędu, spadła liczba mieszkań oczekujących na sprzedaż.

NBP: Ceny transakcyjne nieruchomości ustabilizowały się w III kw.27 stycznia 2014 r.

Ceny transakcyjne nieruchomości na rynkach pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w III kw. 2013 r., zaś na największym z nich - warszawskim - odnotowano nieznaczny ich wzrost, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP ) "Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce - III kwartał 2013".

17 stycznia 2014 r.

Grudzień 2013 r. roku tradycyjnie upłynął pod znakiem niemal zupełnego zastoju na rynku sprzedaży mieszkań.

Raport z rynku nieruchomości: ceny mieszkań używanych wzrosły17 stycznia 2014 r.

Końcówka 2013 roku upłynęła pod znakiem minimalnych, ale jednak wzrostów średnich cen ofertowych mieszkań wystawionych do sprzedaży na rynku wtórnym w największych polskich miastach. Z wyjątkiem Lublina, w którym stawka spadła o 0,9% i trzech miast, w których ceny utrzymały poziom sprzed miesiąca, aż w 14 spośród 18 analizowanych miast ceny ofertowe wzrosły - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów portalu nieruchomości Domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

30 grudnia 2013 r.

Dokładnie rok temu bardzo trudno było doszukać się gdziekolwiek optymistycznych przesłanek rozwoju koniunktury w krajowej mieszkaniówce.

Rok 2013 w mieszkaniówce, czyli „wszystko dobre co się dobrze kończy”30 grudnia 2013 r.

Dobiegający końca 2013 rok miał być piątym, a jednocześnie zdecydowanie najgorszym ze wszystkich lat spowolnienia na rodzimym rynku nieruchomości mieszkaniowych. Tymczasem zamiast powszechnie oczekiwanej koniunkturalnej zapaści na rynku zagościło poczucie dokonanego przesilenia, po którym ma być już tylko lepiej. Czy tym razem oczekiwania trwałego ożywienia okażą się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” - pyta Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.

17 października 2013 r.

Średnio o 3,4% tj. o 175 zł spadła w ciągu ostatniego roku cena metra kwadratowego mieszkania oferowanego na rynku wtórnym

Raport z rynku nieruchomości: Zobacz, gdzie najbardziej spadły ceny mieszkań17 października 2013 r.

Ceny ofertowe mieszkań używanych oferowanych do sprzedaży w największych polskich miastach były we wrześniu średnio o 3,4% niższe niż przed rokiem. Wrześniowy popyt na rynku najmu był już o ? mniejszy niż miesiąc wcześniej – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez analityków portalu nieruchomości Domy.pl i firmy doradztwa finansowego Open Finance.

10 października 2013 r.

Mimo wzrostu marż, oprocentowanie kredytów hipotecznych jest nadal bardzo atrakcyjne.

Ostatni moment na korzystny kredyt hipoteczny? Sprawdź ranking10 października 2013 r.

Jak wynika z raportu Expandera, KPF i DK Notus, aż 41 proc. mieszkań nabywanych za kredyt na rynku wtórnym, kupowanych jest bez wkładu własnego. Tymczasem zgodnie z Rekomendacją S tylko do końca tego roku możliwe jest zaciągnięcie kredytu na 100 procent. Najbliższe miesiące to więc dobry czas za podjęcie decyzji o zakupie własnego M. Sprzyjający jest także wciąż niski poziom stóp procentowych, dzięki którym oprocentowanie rat jest nadal bardzo korzystne. Obawy budzi jedynie wzrost marż, który zaczyna ograniczać dostępność kredytów.

10 października 2013 r.

Ogólnopolskie przewalutowanie – to raczej niemożliwe.

Zadłużeni we franku: To nie oni mają problem ze spłatą kredytów10 października 2013 r.

Po wyrokach sądów w Hiszpanii i Chorwacji dotyczących sytuacji kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich, pojawiły się głosy, że podobne regulacje powinny zostać wprowadzone w Polsce. Analitycy porównywarki Comperia.pl postanowili sprawdzić, czy posiadacze kredytów walutowych rzeczywiście są w tak ciężkiej sytuacji, że potrzebują pomocy.

8 października 2013 r.

Okres ostatnich kilkunastu miesięcy przyzwyczaił nas do dobrych informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości.

Nieruchomości: Marże banków idą w górę, spada dostępność kredytów hipotecznych8 października 2013 r.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera jesień nie przynosi dobrych informacji dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt. We wrześniu aż pięć banków podwyższyło marże, które aktualnie osiągnęły średni poziom 1,65 proc. Co więcej, spadła również dostępność kredytów hipotecznych. Na rynku mieszkaniowym w dalszym ciągu panuje stabilizacja. W ostatnich miesiącach nie odnotowano bowiem większych zmian cen. Mimo to, autorzy raportu wskazują, że utrzymał się wzmożony ruch transakcyjny, który zapoczątkowały miesiące letnie.

8 października 2013 r.

Warto pamiętać, że zaciągnięcie kredytu we franku szwajcarskim owocowało niższym oprocentowaniem pożyczonego kapitału

Jasna strona franka: Ile zaoszczędziliśmy na kredytach hipotecznych w helweckiej walucie? 8 października 2013 r.

Ostatnie pięć lat to dowód, że ryzyko walutowe nie jest problemem czysto teoretycznym. Wiele osób zaciągnęło bowiem kredyty we franku szwajcarskim, gdy jego kurs do złotego wynosił od 2 do 2,20 zł. Dzisiaj ta relacja jest już znacznie wyższa i wynosi ok. 60-70%. – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

24 września 2013 r.

Dane GUS za okres ośmiu zakończonych miesięcy tego roku nie potwierdzają w sposób jednoznaczny wychodzenia pierwotnego rynku mieszkaniowego na prostą

Nieruchomości: Dane GUS dają nadzieję, mimo regresu w mieszkaniówce24 września 2013 r.

Ostatnia informacja GUS dotycząca wstępnych danych budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń-sierpień 2013 r. jest potwierdzeniem tendencji zarysowanych we wcześniejszych tegorocznych raportach. Podobnie jak w kilku poprzednich miesiącach statystyki potwierdzają z jednej strony fakt cofnięcia aktywności inwestycyjnej w ramach wszystkich form budownictwa mieszkaniowego w stosunku do 2012 roku, z drugiej systematyczny progres wybranych wskaźników tej aktywności od początku roku bieżącego – pisze Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Galerie