Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczęło poszukiwania działek pod budowę domu. Zakup działki jest zwykle znacznie bardziej skomplikowany od kupna mieszkania. Oto podstawowe porady, które ułatwią poruszanie się wśród wielu ofert. Opracowanie Marcin Jańczuk, Metrohouse.

działka

żródło: ShutterStock

Kształt, wielkość i nachylenie działki

Oczywiste jest, że poszukując działki zależy nam kupnie jak najtańszego gruntu, by wydatek ten miał rozsądne proporcje w całości inwestycji. Pamiętajmy jednak, że ważne jest, by działka posiadała odpowiednią wielkość. Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego optymalna powierzchnia to co najmniej 700 m kw. Taka wielkość gwarantuje brak problemów z projektowaniem przyszłego budynku. Jednak to nie wszystko. Zwróćmy uwagę także na kształt działki. Wszelkie nieregularne kształty – trapezy, trójkąty – mogą być barierą we wkomponowaniu gotowego projektu domu. Jeżeli dodatkowo działka ma mniej niż 16 m szerokości trudno będzie znaleźć odpowiedni projekt. Wtedy pozostanie nam zamówienie znacznie droższego, indywidualnego. Większość osób poszukujących działek wizualizuje je tak, by wjazd na działkę znajdował się od strony północnej, a od południa ogród. W praktyce nie jest to takie łatwe do osiągnięcia.

Zwróćmy uwagę na wszelkie spadki terenu. Być może pierwsze wrażenie będzie pozytywne, ale dla architekta nie lada wyzwaniem będzie zaprojektowanie domu, a tym bardziej wkomponowanie w otoczenie ogrodu. Pamiętaj, że nie każdy wymarzony projekt domu będzie możliwy do zrealizowania na działce na zboczu.

statystyki

Komentarze (2)

  • ZADYMIENIE(2015-03-29 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERASZ piękną działkę ,wybudujesz ładny dom ,to żyj po bogacku nie zapominając o ekologicznym ogrzewaniu a nie jak w większosci ogrzewa się po biedacku czym da i jak się da a latem podgrzewa się wodę paląc śmieci ,najbardziej proponuję ci zwracać no to uwagę na jakim osiedlu będiesz mieszkać!

    Odpowiedz
  • 59(2015-04-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby sprawdzić działkę w geodezji to trzeba wykazać interes prawny. I jeszcze drobiazg - warto kupić mapę zasadniczą terenu. Tam pokazane są przebiegi infrastruktury pod ziemią. Bo niestety nie można budować na istniejącym np. rurociągu gazowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!