Sprzedaż mieszkania. 7 dokumentów niezbędnych do dokonania transakcji

Sprzedaż mieszkania (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub własnościowego prawa do lokalu) wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Określa to art. 27 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Ale by do zawarcia umowy doszło, konieczne jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów.

nieruchomości, kredyt hipoteczny, mieszkanie

żródło: ShutterStock

1. Odpis z księgi wieczystej

Jeżeli lokal posiada księgę wieczystą (w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie jest to obligatoryjne) należy dokonać jej odpisu. W KW znajdują się podstawowe informacje o stanie prawnym nieruchomości a także dane na temat lokalizacji, zbywającego lokal, czy informacje o rodzaju nieruchomości.

Gdzie otrzymamy odpis z KW? Możliwości są dwie: odpis papierowy lub NKW czyli e-KW.

Po odpis papierowy należy zgłosić się do właściwego dla lokalizacji mieszkania Sądu Rejonowego. Odpis jest płatny (trzeba wykupić znaki skarbowe lub dokonać przelewu na rachunek bankowy sądu).

By złożyć wniosek, konieczne jest podanie nr KW, danych osobowych wnioskodawcy, oznaczenie sądu i wydziału oraz zawrzeć prośbę o wydanie odpisu z księgi wieczystej.

Jeśli dla danej nieruchomości prowadzona jest e-KW, można ją uzyskać w każdym sądzie, który prowadzi księgi wieczyste w systemie informatycznym. Wniosek na specjalnym formularzu można pobrać ze strony sądu lub ministerstwa sprawiedliwości. Także za ten odpis należy uiścić opłatę (np. przelew na rachunek). Opłata za odpis zwykły wynosi 30 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (18)

 • s0laris(2014-11-13 16:38) Zgłoś naruszenie 128

  Taniej i szybciej złożyć wniosek na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw opłacając go online. Poza tym można zaoszczędzić 10 zł.

  Odpowiedz
 • Webster(2018-10-28 06:58) Zgłoś naruszenie 60

  Bardzo slabo napisany artykul - rozwalenie tego na slajdy nie jest przejawem inteligencji piszacego

  Odpowiedz
 • Ela(2018-07-18 14:45) Zgłoś naruszenie 518

  A ja jestem bardzo zadowolona z usług Pana z firmy Bonus, który wynegocjował dla mnie dużo lepszą cenę. Dziękuję i każdemu polecam :-)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Kamil(2016-05-07 15:22) Zgłoś naruszenie 537

  ja osobiście mogę pochwalić się iż udało mi się sprzedać mieszkanie z hipoteką w ciągu 2 miesięcy, sam nie wiedziałem do końca jak to się robi a na mieszkaniu była hipoteka w frankach :( skorzystałem z ogłoszenia nieruchomości na wielu portalach odzew klientów był duży a osoby z Reklamuj Dom wyjaśniły mi wszystko co i jak zrobić aby bezpiecznie sprzedać. Dodatkowo przy promesie bankowej okazało się iż był błąd popełniony przez bank i tu też uzyskałem odpowiedz co zrobić i jak.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maciek(2014-11-11 21:43) Zgłoś naruszenie 56

  Każdy kto sprzedaje czy kupuje przerabia dokładnie ten temat, inna sprawa że sporo czasu zajmuje załatwienie kredytu. Uważam że z tym trudniej.

  Odpowiedz
 • Purii(2017-08-13 11:47) Zgłoś naruszenie 44

  Mam pytanie posiadam 1/4 mieszkania czy druga osoba która ma większość może sprzedać mieszkanie bez mojej zgody?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marekmar(2016-05-16 14:38) Zgłoś naruszenie 249

  Nie znam się kompletnie na kwestiach prawnych i formalnych związanych ze sprzedażą mieszkania, dlatego postanowiłam nie ryzykować i współpracowałam z pośrednictwem nieruchomości Estate Dealer. Bardzo mi pomogli. Dzięki temu czułam się pewniej.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • iga(2014-11-17 19:58) Zgłoś naruszenie 134

  Mi porónnanie ofert zajęło zdecydowanie najwięcej czasu. Jak już się zdecydowałam na getin bank to formalności poszły bardzo sprawnie

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • marwik(2019-12-27 15:58) Zgłoś naruszenie 10

  Akt notarialny nie jest potrzebny przy sprzedaży mieszkania własnościowego z KW. Tylko wypis i zaświadczenie o niezaleganiu w opłatach. Tak mi powiedział notariusz bo pytałem

  Odpowiedz
 • Marta(2019-10-28 18:39) Zgłoś naruszenie 05

  Cieszę się, że nie musiałam się sama zajmować całą tą papierologią. Sprzedając mieszkanie w Krakowie zgłosiłam się do biura nieruchomości (ABC DOM), oni mnie profesjonalnie poprowadzili i doradzili w każdej jednej kwestii - od dokumentów po przygotowanie oferty,Absolutnie nie żałuję decyzji, mieszkanie sprzedane szybko i bez żadnego wysiłku z mojej strony.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!