« Powrót do artykułu

Firmy narzekają na konkurencję. I na państwo

Przedsiębiorcy przyznają, że koniunktura się polepsza, ale wciąż są problemy w prowadzeniu działalności.

praca, szef, firma

żródło: ShutterStock

Mali gracze skarżą się na wzrost obciążeń na rzecz budżetu państwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • mim(2014-05-26 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  Powyższe dane to efekt ankiet AK-H dla GUS. Ankiety sporządzają ci którzy mają dostęp do portalu GUS a nie koniecznie ci którzy wiedzą o planach i problemach firmy. Nie ma to jak dobre samopoczucie.

  Odpowiedz
 • podatnik(2014-05-26 10:11) Zgłoś naruszenie 00

  Rentowność jest o wiele niższa, niż wynika to z oświadczeń GUS, gdyż mamy system memoriałowy, a nie kasowy jeżeli chodzi o przychody. Nie uwzględnia się przychodów, które nie zostaną uzyskane, a zapłacić VAT i podatek dochodowy trzeba. Ponadto wiele kosztów organ podatkowy próbuje nie uznawać, mimo ich poniesienia. Dlatego też firmy wykazują dochody podatkowe, mimo strat bilansowych. Jako przykład, mogę podać utrata wadium z przetargu, gdy firma mimo wygrania przetargu wycofa się z przyczyn niezależnych od firmy (odmowa kredytu, załamanie rynku).

  Odpowiedz
 • ciekawski(2014-05-26 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Jak to jest z tymi kosztami? Moze w koncu GP ustali, dlaczego przedsiebiorcy uwazaja ze zatrudnianie jest drogie skoro koszt godziny pracy brutto w PL to ok. 7 euro a w niektorych krajach siega 35 euro? Skad taka interpretacja 'drozyzyzny'?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!