« Powrót do artykułu

Kredyty we frankach: Jest szansa dla "uwięzionych" w mieszkaniach. Czy banki się zgodzą?

Zamiast nakazu przewalutowania kredytów po kursie z momentu zaciągania, czy podejmowania prób długoletnich procesów w celu udowodnienia bankom spekulacyjnych zamiarów, należałoby wreszcie skłonić banki do pomocy w zmianie nieruchomości kupionej za frankowy kredyt, tak aby klient nie ponosił przy tym gigantycznych strat.

frank, waluty, pieniądze

żródło: ShutterStock

Ponad 40 proc. kredytów walutowych jest we franku

statystyki

Komentarze (20)

 • Robert(2015-01-19 14:04) Zgłoś naruszenie 10

  W 2008 roku gdy brałem kredyt, zdolność jaką musiałem mieć była niższa na kredyt w walucie z uwagi na oprocentowanie. Tak więc we frankach mogłem uzyskać 100 % ceny kupowanej nieruchomości, natomiast w PLN zaledwie 45 %. Decyzja zatem była oczywista (przy moich zarobkach na poziomie niewiele wyższym niż najniższa krajowa). Myślę zatem że śmiało można stwierdzić że bank sterując oprocentowaniem zrobił wszystko abym właśnie taki kredyt zaciągnął. Uważam za mocno niesprawiedliwe komentarze typu "widziały gały co brały" ponieważ bank wylicza moją zdolność zakładając fluktuacje kursu na poziomie +/- 30%, podczas gdy na dzień dzisiejszy w mim przypadku (kredyt zaciągnięty w wrześniu 2008.) kurs wzrósł o 100%. Tak wysoki kurs jest wynikiem działać politycznych w Europie dlatego uważam że pomoc "frankowiczom" należy się. chociażby z uwagi na fakt że kredytobiorcy złotówkowi mogli liczyć na programy, Rodzina na swoim, czy teraz mieszkanie dla młodych, które to są finansowane również z moich podatków !!!

  Odpowiedz
 • NIK(2013-10-16 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  Aż dziw bierze, że ktoś kto ma mieszkanie na kredyt we frankach podziela opinie i pomysły opisane w tym artykule!!! Ludzie, przecież to kompletne brednie!!! Ale komu się to podoba, to niech w to idzie. Ja przystępuję do stowarzyszenia "frankowców" i nie dam się drugi raz oszukać!!!

  Odpowiedz
 • Maciek(2015-10-08 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  trzeba liczyć tylko na siebie i swój własny pomysł jak to sobie ułatwić. walutę wymieniam w cashbroker.com szybko, tanio, korzystnie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Alka(2014-02-24 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Ja mam kredyt we frankach i mam dwa wnioski:
  - spłata rat jest na tym samym poziomie a nawet mniejsza niż gdybym zaciagnela kredyt w złotówkach. KNF ma racje LIPOR jest tak niski, że oprocentowanie wraz z marżą jest bardzo niskie co rekompensuje wysoka stawke CHF. Jeżeli chodzi o Bre Bank i inne, mysle , ze to kwestia umowy kredytowej. W swojej mialam zapis, ze oprocentowanie bedzie ZMIENNE, CO 3 MIESIACE W ZALEŻNOŚCI OD STAWKI LIBOR. Umowe konsultowałam z dwoma niezaleznymi finanasistami w tym jednym z BRE choc kredyt byl zaciagany w innym banku.
  - drugie spostrzezenie: problemem gigantycznym zas jest wczesniejsza spłata kredytu, ktora jest totalnie nieopłacala. Wiaze sie to z uwiezieniem w obecnym mieszkaniu i braku mozliwosci zamiany na inne, nawet o tym samym metrazu ale np. w innym miejscu. To jest przykre, bo sprzedajac obecne tylko sie traci:-(

  Odpowiedz
 • A15(2014-01-28 22:39) Zgłoś naruszenie 00

  Jak KNF może twierdzić, że silnemu osłabieniu PLN względem CHF (obserwowanemu od października 2008 r.) towarzyszył spadek stawki LIBOR CHF do 0,0-0,2 proc., co w znacznym stopniu (lub w całości) skompensowało kredytobiorcom CHF wpływ osłabienia złotego na wysokość ich rat spłaty ??!!
  Skoro w przypadku np. Bre Banku (mbank i multibank) taka kompensacja nie nastąpiła. Sprawa w sądzie. A KNF zamiast zadziałać trzyma sztamę z najsilniejszymi. Gdzie było KNF skoro sprawę trzeba roztrzygać w sądzie?

  Odpowiedz
 • xxxx(2014-01-13 11:34) Zgłoś naruszenie 00

  P. Michale, P. jest chyba jednym z cwaniaczków takich jak głowa Amber Gold i OFE.Umyli ręce, pozamiatali pod dywan i sprawa rozwiązana, ludzie winni, ludzie naiwni dlatego ponoszą straty. Prawda jest taka, że w naszym kraju od cwaniaków się roi. Dużo zarobić i nic się nie narobić. Nie można Polakowi zaufać, bo Cię zniszczy w podstępny sposób.Na zachodzie Polak cieszy się złą opinią dzięki takim szubrawcom.

  Odpowiedz
 • Tomasz Sadlik(2014-01-02 22:03) Zgłoś naruszenie 00

  Stowarzyszenie Obrony Poszkodowanych przez Banki
  Pro Futuris w organizacji
  Kraków, dnia 30.12.2013 r.


  1. Ministerstwo Sprawiedliwości
  Al. Ujazdowskie 11
  00-950 Warszawa

  2. Ministerstwo Finansów
  ul. Świętokrzyska 12
  00-916 Warszawa

  3. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
  Komisja Ustawodawcza
  Kancelaria Sejmu
  ul. Wiejska 4/6/8
  00-902 Warszawa

  Dotyczy: projektu zmiany ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze w sprawie
  upadłości konsumenckiej - w ramach konsultacji społecznych

  Szanowni Państwo
  Jako przedstawiciel tysięcy osób z całej Polski, poszkodowanych przez banki prowadzące działalność gospodarczą w Polsce, które w latach 2004-2011 udzieliły nam kredytów złotówkowych, lecz do spłacania denominowanych na franki szwajcarskie (CHF) stwierdzamy, iż były to produkty wadliwe gdyż w rzeczywistości nie dochodziło pomiędzy nami a bankami do żadnych transakcji walutowych, ponieważ banki w ogóle nie pożyczały nam waluty szwajcarskiej lecz PLN.
  Zaciągnięte kredyty przeliczane na CHF dotyczą aż około 700.000 klientów w naszym kraju, z których około 250.000 jest bliskich bankructwa, ponieważ od dawna borykają się z dużymi kłopotami przy spłacaniu rat kredytowych, a w związku z tym potencjalnie mogą być zmuszonymi do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
  Faktem jest bezspornym, że raty kredytowe społeczności, którą reprezentuję co najmniej podwoiły się od czasu powstania zobowiązań kredytowych, a rynkowa wartość nieruchomości, na których ustanowiono hipoteki zabezpieczające spłatę kredytów, radykalnie zmniejszyła się w związku z ogólną sytuacją na rynku nieruchomości i najczęściej już nie wystarcza na spłatę zobowiązań kredytowych.
  Tworząc projekt zmian w ustawie z dnia 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60 poz. 535 z późn zm.), w części dotyczącej upadłości konsumenckiej, która została wprowadzona ustawą z dnia 5.12.2008 r., pragniemy zwrócić uwagę, że proponowane rozwiązania są z naszego punktu widzenia wadliwe, niewystarczające i krzywdzące reprezentowaną przeze mnie grupę społeczną.
  Proponowane nowe kryteria upadłości konsumenckiej mają pozwolić sądom odmawiać prawa do upadłości tylko w przypadku, gdy dług powstał na skutek rażącego niedbalstwa lub dłużnik celowo stał się niewypłacalny, a Skarb Państwa miałby (wskutek planowanej noweli) zapłacić zaliczkę na koszty syndyka dla sfinansowania procesu upadłościowego za osoby niedysponujące takimi środkami.
  Nadmieniam, iż sytuacja klientów, których kredyty są przeliczane wg wysokiego kursu CHF, nie została przez nas w żaden sposób zawiniona, a banki i doradcy finansowi sprzedali nam po prostu wadliwy oraz o najwyższym stopniu ryzyka produkt finansowy, porównywalny raczej do „gry w kasynie”, a nie do optymalnego i bezpiecznego produktu bankowego.
  Niektóre z reprezentowanych przeze mnie osób, były już zmuszone przez banki do sprzedania swoich nieruchomości za zaniżoną cenę, w stosunku do rynkowej ich wartości, a niektórzy klienci-kredytobiorcy są już w trakcie bankowej egzekucji.
  Natomiast zdecydowana większość spośród nas, członków i sympatyków Stowarzyszenia Pro Futuris, jest aktualnie na etapie sporządzania pozwów przeciwko różnym bankom kredytującym, o naprawienie wyrządzonej nam szkody, w tym pozwów zbiorowych, a przesłanki obiektywnego i racjonalnego uzasadnienia naszych roszczeń są następujące:
  1. Banki nie pożyczały nam na cele mieszkaniowe waluty CHF, lecz wyłącznie PLN, a przeliczanie przez banki rat kredytu na CHF miało charakter czysto spekulacyjny – w celu osiągnięcia większych korzyści finansowych.
  2. Przecież Banki to „instytucje zaufania publicznego”, znajdujące się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a w dodatku „gwarantujące stabilność i bezpieczeństwo ekonomiczne naszej gospodarki”. To one zapewniały nas przecież, że kredyty denominowane w CHF są „bardzo bezpiecznym instrumentem”, który w praktyce przyniósł największe zyski właśnie i jedynie bankom, będąc najbardziej dochodowym elementem ich działalności. Kredyty te wyniszczają powstającą w naszym kraju klasę średnią młodego i starszego pokolenia, które chciało w Polsce, a nie za granicą ułożyć swoje życie i swoich rodzin.
  3. Z przepisów prawa polskiego wyłania się cała gama możliwości zakwestionowania zawartych z nami umów kredytów hipotecznych, m.in. poprzez wykazanie działania kredytobiorców pod wpływem błędu co do treści czynności prawnej, stwierdzenie wystąpienia nadzwyczajnej zmiany stosunków (rebus sic stantibus), a także kontrolę poszczególnych postanowień umowy kredytu pod kątem klauzul niedozwolonych. Sądy dokonując oceny postanowień umów kredytowych będą zapewne kierować się – oprócz zapisów umownych – również zamiarem stron i celem zawartych umów. Zgodnie z przepisami art. 3581 § 3 Kodeksu cywilnego: „W razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub w umowie.”
  4. W Chorwacji, Hiszpanii, Austrii, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech oraz w Czarnogórze, niektóre sądy już zadecydowały, że kredyty w obcych walutach udzielano z naruszeniem obowiązującego prawa. Teraz zostaną one przewalutowane na lokalny pieniądz, a użyty do tego celu kurs ma pochodzić z dnia zaciągnięcia takich pożyczek. Na Węgrzech premier Viktor Orbán nie ustaje w swojej „krucjacie” i obiecuje, że w ciągu kilku lat kredyty walutowe w ogóle znikną z ich rynku.
  5. Również Sąd Okręgowy w Łodzi uznał w br., że BRE Bank ma zapłacić grupie 1247 klientów odszkodowanie za zawyżone raty kredytu hipotecznego. Z wyrokiem sądu nie zgadzają się władze banku, które zapowiedziały apelację. Pozew zbiorowy przeciw BRE Bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy wniósł do łódzkiego sądu Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie. Zarzucił on bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006. Klienci banku uważali, że w umowach tzw. starego portfela znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Wskazywali, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej – nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie. Ich zdaniem, od stycznia 2009 roku do końca lutego 2010 r. stracili w sumie ok. 5 mln zł. Pełnomocnik członków grupy zwrócił uwagę, że zapis dotyczący zmian oprocentowania kredytu jest niezgodny z dobrymi obyczajami i rażąco godzi w interes konsumentów. Jego zdaniem ta klauzula jest niejasna i pozwala bankowi nadużywać swojej pozycji.
  6. Informacja przekazana klientom przez banki w związku z ich angażowaniem w stosunek prawny o długoterminowych konsekwencjach finansowych (niejednokrotnie życiowych) powinna umożliwiać klientowi realną ocenę najistotniejszych cech produktu finansowego, który nabywa. Do takiego realnego informowania konsumenta obligował banki art. 355 § 2 Kodeksu cywilnego oraz dwie ważne instytucje prawa finansowego: Regulacja S (niewiążąca rekomendacja KNF) i MIFID (Dyrektywa UE wprost obowiązująca w Polsce).
  7. Umowa kredytu bankowego ma charakter wzajemny, więc stosuje się do niej postanowienia art. 355 § 1 Kc., który wymaga od stron umowy należytej staranności. Przy czym inna jest miara poziomu należytej staranności po stronie banku, a inna dla kredytobiorcy. Zgodnie z art. 355 § 2 Kc.: „Należytą staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności”. Z art. 355 § 2 Kc. można wywieść wniosek, że ze względu na systemowe uprzywilejowanie banków (prawo do emisji pieniądza) oraz fakt, że prowadzą one działalność ściśle koncesjonowaną przez państwo i w najwyższym stopniu regulowaną, należy od banków oczekiwać najwyższych standardów staranności zawodowej.
  8. Najwyższy poziom staranności zawodowej zobowiązywał banki do rzetelnego i skutecznego informowania klientów o ryzyku walutowym. Brak skutecznego i wyraźnego przekazania kredytobiorcy informacji o tym ryzyku należy w świetle art. 355 § 2 Kc. uznać za niedołożenie należytej staranności zawodowej przy zawieraniu umowy kredytu „frankowego”.
  9. Punkt 5.1.7 Rekomendacji S (strona 27) wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego w roku 2006 wskazywał bankom: „Rekomenduje się, aby bank przedstawiając klientowi ofertę kredytu, pożyczki lub innego produktu, w walucie obcej lub indeksowanego do waluty obcej informował klienta o kosztach obsługi ekspozycji kredytowej w wypadku niekorzystnej dla klienta zmiany kursu walutowego. Informacje takie mogą być przekazane na przykład w postaci symulacji wysokości rat kredytu”.
  10. Kredyt w CHF nie jest wymieniony wprost na liście produktów inwestycyjnych objętych Dyrektywą UE obowiązującą w Polsce zwaną MIFID (Sekcja C Załącznik I). Należy jednak podkreślić, że Dyrektywa MIFID wskazywała bankom modelową metodę formowania stosunku prawnego z nieprofesjonalnym klientem w przypadku oferowania mu ryzykownego produktu inwestycyjnego. Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czym powinny być obowiązki informacyjne przy oferowaniu produktów inwestycyjnych mogących narazić ich nieprofesjonalnego adresata na straty, powinien nawet pobieżnie spojrzeć na rozwiązania stosowane na publicznym rynku kapitałowym akcji. Emitent instrumentów finansowych obarczonych ryzykiem, kierowanych publicznie do nieprofesjonalnego adresata, jest zobowiązany do przygotowania i udostępnienia zainteresowanym osobom przed podjęciem przez nie decyzji wyczerpującego dokumentu (prospekt emisyjny) opisującego wszystkie cechy oferowanego produktu i szczegółową listę ryzyk, jakie się z nim wiążą. Przemilczenie informacji istotnych dla podjęcia decyzji może oznaczać dla osób odpowiedzialnych za sporządzenie prospektu nie tylko karę finansową, ale nawet karę pozbawienia

  Odpowiedz
 • Marek(2014-01-06 14:05) Zgłoś naruszenie 00

  Banki okradły miliony uczciwym ludziom i "cisza jak po śmierci organisty". Gdzie są te pieniądze? W kieszeni bezkarnych złodziei.

  Odpowiedz
 • Michał(2013-10-11 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  Nie oszukujmy się. Ludzie się rzucili na kredyty we frankach mimo negatywnych ocen tychże dokonywanych przez Związek Banków Polskich. Jak ktoś myślał, ze złapał Pana Boga za nogi to niech sobie teraz pluje w brodę za swoją chciwość i głupotę. W okresach boomu kredytowego wszyscy ostrzegali, że to ryzykowne. Ale po co słuchać, prawda? Przecież Polak wie najlepiej sam. A teraz płacze, że go oszukali.
  Dla mnie sytuacja ludzi z kredytem we frankach niczym się nie różni od sytuacji ludzi, którzy się oszukali sami w Amber Gold.

  Odpowiedz
 • Adam(2013-10-11 10:58) Zgłoś naruszenie 00

  O ile kwestia "przenoszenia" kredytów na inną nieruchomość jest dość ciekawym i w miarę prostym w realizacji pomysłem, to np. przymusowe przewalutowanie kredytów jest w mojej opinii pomysłem groźnym i chybionym.
  Jako "posiadacz" kredytu denominowanego w CHF, i to kredytu bardzo dużego jak na polskie warunki, mówię - wara! Osobiście cenię sobie możliwość znacznie szybszej spłaty kapitału, niż w przypadku kredytów złotówkowych, a z możliwością znacznej zmiany kursu waluty się liczyłem, kupując zresztą mieszkanie "na dłużej". I nie życzę sobie, żeby ktoś mi kiedykolwiek próbował wciskać niejako na siłę "korzystne" dla mnie rozwiązania. A wiem, choćby z lektury blogów, że takich osób jak ja jest bardzo duża grupa. Jesteśmy po prostu ze swojej decyzji zadowoleni.

  Odpowiedz
 • Smerfik(2013-10-13 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  Open Finance swego czasu, w przededniu kryzysu doradzał ludziom, którzy chcieli wziąć kredyt i mieli na solidny wkład własny, by:
  - wzięli kredyt we frankach na maksymalną kwotę;
  - zaoszczędzone pieniądze władowali w fundusz.

  Ujmę tak - już każdy z tych pomysłów z osobna okazał się umiarkowanie udany. (sam kredyt we frankach był ciekawym pomysłem, o ile ktoś rozumie towarzyszące mu ryzyko i ma margines bezpieczeństwa)

  @1
  Pozdrawiam pracowników działu marketingu OF i życzę im pogodnej nocy.

  Odpowiedz
 • finansjera dziekuje takze polskim politykom(2013-10-10 22:18) Zgłoś naruszenie 00

  Jeszcze warto sprawdzic kto byl wlascicielem bankow sprzedajacych kredyty we frankach... Paru politykow darlo ryja zeby ostrzec spoleczenstwo przed tym bledem - sprzedaza bankow w obce rece, jeden z tych politykow podobno popelnil samobojstwo, reszta stracila stanowiska i wladze... Za to ci, ktorzy wspierali zachodnich finansistow raczej nie maja dzis problemu z plynnoscia finansowa, a taka tuskowna posiada kilka apartamentow, w tym za 2 miliony na saskiej kepie...

  Odpowiedz
 • finansjera swiatowa dziekuje bankom w polsce(2013-10-10 22:14) Zgłoś naruszenie 00

  to takie proste. Miedzynarodowa finansjera, korzystajaca z doradctwa polskich finansistow Balcerowicza i innych ustalila pod koniec lat 90tych, ze w Polsce jest ogromny deficyt podstawowego dobra - mieszkan. Ludzie cisna sie w klitkach, mieszkaja w pokojach z wspolnymi lazienkami na polpietrze starej kamienicy, zyja w komunistycznych blokowiskach albo starych wiejskich ruderach. I ze jedna z najbardziej perspektywicznych branzy bedzie wlasnie budownictwo mieszkaniowe. Ale te polskie biedaki na dorobku, z pensja 100 - 400 USD beda musialy wziac kredyt zeby kupic mieszkanie. Wiec jaki produkt finansowy im wcisnac zeby zrobic z nich niewolnikow i zarobic kupe kasy? No to finansjera miedzynarodowa za rada polskich finansistow ustalila chytry plan - obnizyc cene franka, wcisnac w bankach kredyty we franku, potem uwolnic kurs franka - i pare milionow przyglupow bez wiedzy ekonomiczno-finansowej bedzie zyc jak chlop panszczyzniany w XVII wieku - przywiazany do ziemi , do swojego pana, oddajacy niemal cala pensje w podatkach... I slowo cialem sie stalo :)

  Odpowiedz
 • Michał(2013-10-10 20:46) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem inwestorem na giełdzie i też tak chcę - jak akcje wzrosną to mam zysk. Jak spadną to niech ktoś (Państwo??? Bank??? Biuro maklerskie???) odda mi stratę. Ja też chcę!!!

  A na poważnie - trzeba być debilem, aby liczyć, że bank coś odda. Bank nie ma tych pieniędzy, bo też wziął z zagranicy kredyt we franku i on nie ma tych pieniędzy. Na tym wzbogacili się spekulanci walutą z zagranicy, bank jest tutaj tylko pośrednikiem w pożyczaniu tych pieniędzy.

  Chciało się wystawiać na ryzyko walutowe, aby zarobić i płacić niższe raty to teraz trzeba płakać i płacić.

  Ja jestem ekonomistę, wiedziałem co to ryzyko walutowe i wziąłem kredyt w PLN. Płaciłem za to dodatkowe odsetki i przynajmniej wiem, za co płaciłem.

  Odpowiedz
 • CHF(2013-10-11 14:02) Zgłoś naruszenie 00

  A ja mam kredyt we frankach i nie żałuje, płaciłem mniejsze raty przez kilka lat. Teraz i tak płacę mniej niż płaciłbym w złotówkach. Do końca roku spłacę cały kredyt po kursie jaki będzie i mam z głowy.
  Każdy wiedział że jest ryzyko, więc po co teraz szukać winnego?
  Trzeba zawijać mankiety i do roboty...

  pzdr. dla franków.

  Odpowiedz
 • wkr(2013-10-10 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  A mnie doradzono w Open Finance wziąć kredyt w Getin banku we frankach
  Bo podobno najlepiej się opłacało - ale przemilczał komu to się opłacało.

  Odpowiedz
 • sowa(2013-10-10 17:41) Zgłoś naruszenie 00

  Biorąc kredyt też zastanawialiśmy się nad frankiem, ale doradca odradzał, wtedy posłuchaliśmy, skorzystanie z pomocy Open Finance przy wyborze kredytu do dziś uważam za dobrą decyzję

  Odpowiedz
 • t(2013-11-11 21:21) Zgłoś naruszenie 00

  do Michała. Mówisz, że jesteś finansistą ale mówisz jak nastolatek. Ja wziąłem kredyt we franku bo nie miałem zdolności kredytowej w złotych a z dwójką dzieci w kawalerce było mi za ciasno. A z wysokiego kursu franka się cieszę bo od roku zarabiam we frankach. Pomyśl zanim się wypowiesz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!