« Powrót do artykułu

Jeden mieszkaniec nie posegreguje śmieci, a odpowie cały blok

Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców przywracają w spółdzielniach i wspólnotach odpowiedzialność zbiorową. Nawet jeśli tylko jedna osoba nie zastosuje się do przepisów – zapłacą wszyscy.

Segregacja śmieci

żródło: ShutterStock

Segregowanie śmieci

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (48)

 • Irena Anna(2013-01-14 07:47) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł dostępny po zalogowaniu.Za stronie FAKTu można zapoznać się z nim bez logowania.Członkowie wspólnoty będą się wzajemnie śledzić czy ktoś przypadkiem nie pozwala sobie na unikanie segregacji śmieci.Gdy nie wykryją winnego będzie odpowiedzialność zbiorowa.Jak wspólnota to wspólnota.Gdyby głupota umiała fruwać...

  Odpowiedz
 • hihi(2013-01-14 12:33) Zgłoś naruszenie 00

  kapowac sie bedziem hihihi

  Odpowiedz
 • Może nie ?(2013-01-14 11:29) Zgłoś naruszenie 00

  Odpowiedzialność zbiorowa w IIIRP to już standard zatwierdzony przez TK.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2013-01-14 11:33) Zgłoś naruszenie 00

  Do:3.Moim zdaniem trudno nie zgodzić sie z wypowiedzią nr 4,5,6. Te kwestie powinny być uwzględniane.Co z tego że ludzie segregują śmieci skoro podjeżdża śmieciarka i wszystko razem miesza a śmieci i tak trafiają do sortowni.

  Odpowiedz
 • ja(2013-01-15 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  Co za bzdurne podejście do sprawy!!! To może trzeba też karać lekarza za to ,że nie wyleczył pacjenta , albo karać prokuraturę czy policję jeśli nie wykryją sprawcy, albo karać rząd za to, że własnie policja i prokuratura nie wykryją sprawcy!!! Takie idiotyzmy to tylko w Polsce. Brak słów na głupotę.

  Odpowiedz
 • Lokator(2013-01-14 22:22) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem lokatorem, sortuję śmieci. Widzę, że powoli robią to także moi sąsiedzi, oczywiście z wyjątkiem patriotów, którym "duma i honor" zabraniają.
  Największym patriotą jest Właściciel nieruchomości, wszystko ma gdzieś, np. nie chce mu się starać o właściwe pojemniki na śmieci. Nawet go rozumiem, przecież on płaci pieniędzmi lokatorów, a nie swoimi.

  Odpowiedz
 • mt(2013-01-14 11:39) Zgłoś naruszenie 00

  Przecierz śmieciarka podjeżdża i zabiera po kolei z każdego pojemnika, więc po co ta segregacja?

  Odpowiedz
 • bedzie problem.(2013-01-14 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  Juz uczę dzieci odkładać na kupki każdy smieć wg gatunku oddzielnie...

  Ale idzie to opornie i codziennie grzebie sam w koszu by jakoś dbac o te środowisko.

  Odpowiedz
 • OBWATEL(2013-01-15 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  JAK ZA KOMUNY !!! WRÓCIŁA W DWÓNASÓB- ŁUPI POLAKÓW GDZIE SIĘ DA !!! KOLESIE MUSZĄ ZAROBIĆ !!!

  Odpowiedz
 • ja(2013-01-15 22:21) Zgłoś naruszenie 00

  Do Voyt: a skąd spółdzielnia wiedziała ze osiedle wytwarza więcej śmieci? U nas tak stwierdzili i podnieśli opłatę. Nijak tego nie sprawdzimy i zgadzam się ze wyjdzie na to ze osiedla będą płacić najwyższą stawkę. Znajdźcie mi osiedle z posegregowanymi śmieciami w polsce. Nie uwierze póki na własne oczy nie zobaczę.

  Odpowiedz
 • Voyt.(2013-01-15 16:27) Zgłoś naruszenie 00

  Śmieciarka (wg moich obserwacji) obsługuje kilka lub kilkanaście
  śmietników. Czyli kilka wspólnot czy innych. Jak w takim wypadku
  można udowodnić, kto nie segreguje odpadów. Skończy się to
  tym, że wszyscy będziemy płacić maksymalne stawki. To jest też
  w interesie przedsiębiorstw zajmujących się wywozem śmieci.

  Odpowiedz
 • Fix(2013-01-14 12:44) Zgłoś naruszenie 00

  Opinie wygłaszane na tym forum są zdumiewające !

  Potwierdzają jedynie tezę o znikomej świadomości prawnej oraz braku świadomości ekologicznej w polskim społeczeństwie.

  Najpierw autor tekstu formułuje kuriozalną tezę, że cyt."...Nowe zasady odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców przywracają w spółdzielniach i wspólnotach odpowiedzialność zbiorową..."

  A cóż w tym takiego dziwnego ?

  To jest takie typowo polskie podejście do sprawy.
  Autor nie zastanawia się jak najlepiej osiągnąć cel określony nowymi regulacjami, tylko wyszukuje urojonych problemów.

  Cywilizowane kraje od pokoleń prowadzą selektywna zbiórkę odpadów komunalnych i nie maja takich urojonych problemów.

  Jeżeli decydujemy się na selektywną zbiórkę odpadów komunalnych w budynku wielolokalowym na preferencyjnych warunkach to wszyscy muszą się temu podporządkować.

  Jeżeli zaś faktycznie nie będzie prowadzona selektywna zbiórka odpadów to wszyscy ponosimy konsekwencje w postaci wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  Innej opcji po prostu nie ma !

  Jedną z tzw. klauzul generalnych stosowanych w prawie cywilnym są zasady współżycia społecznego.
  Jeżeli w budynku znajdzie się element , który nie będzie chciał stosować procedur selektywnej zbiorki odpadów, to narusza zasady współżycia społecznego przez co naraża się na konsekwencje prawem przewidziane.

  Należy po prostu zacząć korzystać z prawa !

  Odpowiedz
 • Figo(2013-01-14 22:00) Zgłoś naruszenie 00

  Lokator na pewno nie będzie zainteresowany chyba że właściciel mu posortuje.

  Odpowiedz
 • Ali(2013-01-15 17:04) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli z góry państwo zakłada,że mieszkańcy bloków zapłacą za nieposegregowane śmieci.Zrobieni w bambuko.I opłaca się w takim przypadku "bawić" w segregację?Dodatkowo jeszcze wszystkie śmieci pójdą do jednej śmieciarki.Ktoś w naszym państwie nie myśli albo celowo tak myśli.

  Odpowiedz
 • zocha(2013-01-15 17:31) Zgłoś naruszenie 00

  Pomyślcie o co chodzi z tymi śmieciami! W moim powiecie za duże pieniadze urzadzono wysypisko smieci, gdzie do tej pory MGK je wywoziło. teraz po durnym prawie MGK może splajtować, bo wygra przetarg jakiś swój i śmieci maja być wywożone 80 km dalej. Co za idiota wpadł na taki pomysł? Albo cała wspólnota ma odpowiadać za jednego pijaka w klatce? Dlaczego polszewickie durnie nie pomyślą, by raz w tygodniu w miastach i na wsiach wystawiac duże pojemniki na smieci wielogabarytowe czy gruz? Nie byłoby wtedy tego w lasach. To całe zarządzanie śmieciami przypomina mi neapolitańską mafię - tam to jest złoty interes. Czy u nas też o to chodzi?

  Odpowiedz
 • pleb(2013-01-14 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  domową sortownię śmieci należy uruchomić n balkonie. Najpierw segregowanie później lu przez balkon i po kłopocie. Jak cieć przyjdzie sprzątać pod oknem to trzeba będzie go op..., że nie sortuje odpadków. Jak powiedział chyba Platon - Jesteśmy zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę ( sprzątanie) i przez to jesteśmy karani rządami głupoli

  Odpowiedz
 • ja(2013-01-14 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  Może w domach jednorodzinnych segregacja się sprawdza, ale w blokowiskach będzie ciężko. Po pierwsze śmietnik musi być zamknięty, żeby dostęp do niego mieli tyko mieszkańcy osiedla. Po drugie nie wiem ile koszy chcą wprowadzić ale w małym mieszkaniu 30m2 ciężko wygospodarowac miejsce na tyle pojemników. Po 3 ciężko niektórym ludziom wytłumaczyć ze muszą segregowac śmieci. A po 4 to już widzę sąsiadów podglądajacych innych co wyrzuca do śmietnika, gdy osiedle to wieżowce.

  Odpowiedz
 • pleb(2013-01-14 13:20) Zgłoś naruszenie 00

  domową sortownię śmieci należy uruchomić na balkonie. Najpierw segregowanie później lu przez balkon i po kłopocie. Jak cieć przyjdzie sprzątać pod oknem to trzeba będzie go op..., że nie sortuje odpadków. Jak powiedział chyba Platon - Jesteśmy zbyt mądrzy na angażowanie się w politykę ( sprzątanie) i przez to jesteśmy karani rządami głupoli

  Odpowiedz
 • Piotrek(2013-01-14 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  Do Fix,

  Ależ oczywiście że nie narusza żadnych zasad współżycia społecznego.
  Mieszkanie jest moją własnością, chronioną konstytucyjnie.
  Brak sortowania śmieci nie stanowi naruszenia prawa. A zatem jeżeli nie mam ochoty sortować śmieci, to ja powinienem ponieść tego konsekwencję w postaci wyższej opłaty. Ale mam do tego pełne prawo.

  Natomiast niekonstytucyjne jest, aby moje LEGALNE działania czy zaniechania wpływały na koszty ponoszone przez innych właścicieli, a to ta ustawa właśnie wprowadziła.

  Odpowiedz
 • X7(2013-01-14 13:30) Zgłoś naruszenie 00

  do 14 Fix - tak stosowanie prawa, uchwalanego przez Sejm, musi być zgodne z oczekiwaniami obywateli a nie jakiś firm prawniczych, którzy tworzą nowe prawo swoimi interpretacjami.
  Jak będą skupy plastyków, to bezrobotni sami wyczyszczą te śmietniki.

  W Chinach płacą za zbieranie niedopałków z papierosów i podobno jest czysto.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!