« Powrót do artykułu

Przekształcenie we własność: Oto zagrożenia, które czekają na deweloperów

We wtorek nastąpiło automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność w stosunku do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Zmiany dotyczą jednak nie tylko osób fizycznych – którym w komentarzach poświęca się najwięcej uwagi – ale również przedsiębiorców, w tym tych będących jeszcze w trakcie realizacji inwestycji budowlanych.

 • Opłata z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność może zostać poniesiona jednorazowo lub zostać rozłożona na raty, płatne w okresie 20 lat w przypadku osób fizycznych, spółdzielni mieszkaniowych oraz przedsiębiorców.
statystyki

Komentarze (4)

 • Sprzedający(2019-01-03 12:14) Zgłoś naruszenie 13

  A co ze sprzedażą mieszkania przez osobę prywatną? Notariusz mówi, że zaświadczenie o przekształceniu jest potrzebne do sprzedaży (sporządzenia aktu notarialnego), urząd nie wie na tę chwilę, jak do zaświadczeń w ogóle podejść (można złożyć wniosek o zaświadczenie, ale mają na to 4 miesiące i urzędnik twierdzi, że wcześniej nie będzie wiedział, co z tym zrobić; o zaświadczeniach uproszczonych w ogóle nie słyszał). Rynek zablokowany na kilka miesięcy?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • właściciel(2019-01-03 19:37) Zgłoś naruszenie 10

  Na dzień 03 stycznia 2019 żadna strona internetowa urzędu miasta Warszawy czy dzielnicy nie zawiera wzoru wniosku o wydanie takiego zaświadczenia (a ustawa mówi, że na wniosek właściciela zaświadczenie wydawane jest w ciągu 4 mcy, a w przypadku sprzedaży mieszkania 30 dni). Czekanie 12 miesięcy jest bezsensowne, bo co będzie kiedy zaświadczenie dostanę np. 30 grudnia 2019 roku - otóż muszę zapłacić opłatę roczną za 2019, oraz w 2020 roku albo opłatę roczną za 2020 albo kiedy zechcę skorzystać z jednorazowej spłaty - z pewnością inną bonifikatę niż ta 98% (bo jak totalni będą mieli większość w Sejmie to zmieni się na niekorzyść zarówno sama ustawa, a już z pewnością nie będzie bonifikaty 98% odnośnie gruntów samorządowych w Warszawie, co najwyżej 60% o ile w ogóle będzie jakakolwiek).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!