« Powrót do artykułu

Spada liczba ogródków działkowych, a ich ceny rosną. Chętni są gotowi dużo płacić, nie bacząc na ryzyko

W ciągu ostatnich 11 lat powierzchnia tego typu obiektów skurczyła się o 2,8 tys. hektarów. Ubyło też ponad 51 tys. działek. Rosnące zainteresowanie ustawicznie winduje ceny. W skrajnych przypadkach sprzedający żądają nawet 100 tys. zł za 5 arów.

dom działka

żródło: ShutterStock

Długoletnie statystyki GUS-u, obejmujące lata 2003-2016, pokazują spadek liczby ROD-ów o 10 proc. Największy nastąpił w 2006 roku (4,8 proc.), przy czym niemal nie zmieniła się ich powierzchnia, bowiem łączono lokalne stowarzyszenia działkowców.

statystyki

Komentarze (6)

 • działkowicz(2018-05-12 10:37) Zgłoś naruszenie 234

  Zamiast obietnice przedwyborcze spełnić i uwłaszczyć działkowiczów, tych którzy otrzymali działki będąc pracownikami w zakładach pracy . Te działki to Pracownicze Ogrody Działkowe , które powinny mieć nazwę do chwili obecnej . Myśmy jako członkowie za te działki płacili w latach 80-tych duże kwoty ,rozłożone na raty i spłacaliśmy w zakładach pracy ,a te kwoty w tamtych czasach nie były małe. Ponieważ prywatnie można było w tamtych czasach kupić na własność nawet 1,5 hektara gruntu i opłacać podatek dla państwa. Zakłady pracy tworząc te ogrody również parcypowały w ich budowie, przekazując z funduszu socjalnego olbrzymie kwoty i robociznę wykonując prace własnym sprzętem i robotnikami Również pomagali geodeci w pomiarach geodezyjnych. Z nieznanych przyczyn nastąpiła z miana nazwy na Rodzinne Ogrody Działkowe które zwolnione są z opłacania podatku dla państwa .Stają się pełną gęba właścicielami i podwyższają corocznie czynsz, który w tym roku za 300m2 wynosi około 400zł . A gdybyśmy nadal mieli jako Pracownicze Ogrody działkowe czynsz wynosi 48 zł za taka powierzchnię.Mamy nadzieje , że ponownie ktoś się sprawa zainteresuje i długoletnich działkowiczów uwłaszczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Arek(2018-05-11 20:52) Zgłoś naruszenie 64

  Ja przez rok nie mogłem sprzedać działki po mojej zmarłej mamie .308 metrów ładny drewniany domek,dużo drzew i krzewów,działeczka wiadomo trochę zaniedbana ,ale bez przesady.Miejscowość Kalisz.Kupił ją sąsiad z łaski za 2 tyś.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-05-11 21:03) Zgłoś naruszenie 35

  POlityka likwidacji wytwarzania żywności , przez obywateli , nabiera szwungu ...

  Odpowiedz
 • Zatroskany(2019-02-16 09:04) Zgłoś naruszenie 24

  Na terenach działkowych nie jest różowo, konflikty, zazdrości, wycinanie drzew na terenach leśnych, ochrona środowiska często leży. To duże ludzkie skupiska. Jak w blokach.

  Odpowiedz
 • Joanna(2019-07-05 11:41) Zgłoś naruszenie 24

  Od kilku miesięcy szukam działki ROD w Rybniku ceny szokujące.Dlatego pytam- kto zezwolił na budowle dacz na ogródkach działkowych!!!!! Przepisy jasno to regulują.Kolejna samowolka którą zgłoszę w geodezji.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!