Program „Pierwsze Mieszkanie” to bezpieczny kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo oraz specjalnie premiowane konto oszczędnościowe na zakup mieszkania lub domu. Kto może skorzystać z nowego programu? Jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdź szczegóły!

Zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego to ważne wydarzenie w życiu każdego. Własna przestrzeń to azyl, który daje swobodę i poczucie bezpieczeństwa.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda / Materiały prasowe

14 marca 2023 roku rząd przyjął program Pierwsze Mieszkanie. Program wsparcia składa się z dwóch filarów. Jednym jest Bezpieczny Kredyt 2% (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania), drugim Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

– Rozwiązujemy problem wysokiego progu dostępu do kredytów hipotecznych, który dla wielu osób jest nie do przeskoczenia. Chodzi o wymagania banków co do zdolności kredytowej oraz wysokości wkładu własnego. Z zaplanowanego na pięć lat programu Pierwsze Mieszkanie, będzie mogło skorzystać nawet 200 tys. osób –mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Bezpieczny Kredyt 2%

Bezpieczny Kredyt 2% otrzymają osoby, które nie mają oraz nie miały domu, mieszkania czy spółdzielczego prawa do domu lub lokalu. Maksymalna kwota takiego kredytu to 500 tys. zł dla singli oraz 600 tys. zł w przypadku gospodarstw domowych z co najmniej jednym dzieckiem lub małżonkiem. Wkład własny nie będzie mógł przekraczać 200 tys. złotych.

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego stanowić będzie różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę, oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc. Kredytobiorca uzyska zatem 2-procentowe oprocentowanie (plus marża banku), resztę wydatków spłaci budżet państwa.

Dopłata do rat przysługiwać będzie przez 10 lat. Osoby nabywające nieruchomość będą miały możliwość wybrania dowolnego standardu, położenia czy ceny domu lub mieszkania. Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na annuitet czyli schemat spłaty dług, w którym wszystkie raty kapitałowo-odsetkowe mają równe wysokości). Takie rozwiązanie, sprawi, że po zakończeniu udziału w programie wzrost miesięcznych rat nie będzie szczególnie dotkliwy.

Kredyt można będzie przeznaczyć na nabycie prawa własności domu lub mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym albo na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej.

Skorzystanie z programu „Pierwsze Mieszkanie” wymaga spełnienia określonych warunków. Dopłatę stracimy m.in. w sytuacji, gdy po roku od nabycia nieruchomości nie rozpoczęliśmy tam prowadzenia gospodarstwa domowego. Podobnie będzie w sytuacji, gdy w okresie otrzymywania państwowych dopłat nieruchomość zostanie wynajęta lub sprzedana.

Konto Mieszkaniowe

Osoby zapisane do programu „Pierwsze Mieszkanie” będą mogły także skorzystać ze specjalnego konta do odłożenia środków na zakup lokalu w przyszłości. Oferowane konto pomoże w oszczędzaniu przez okres od 3 do nawet 10 lat. Za regularne wpłaty przysługiwać będzie tzw. premia mieszkaniowa, której wysokość zależna będzie od inflacji oraz rynkowych zmian cen nieruchomości.

Takie konto będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego) albo osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (mieszkanie nie może być większe niż 50 m2 w przypadku 2 dzieci, 75 m2 w przypadku 3 dzieci, 90 m2 w przypadku 4 dzieci, bez ograniczeń w przypadku 5 lub większej liczby dzieci).

Konto Mieszkaniowe będzie można założyć dziecku od 13 roku życia. Minimalna wpłata miesięczna na rachunek to 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. Takich wpłat będzie musiało być przynajmniej 11 w ciągu roku.

Po zakończeniu oszczędzania zgromadzone środki będzie trzeba w okresie 5 lat przeznaczyć na zakup nieruchomości. W przypadku, gdy okres oszczędzania zakończył się przed 18 rokiem życia, termin 5 lat biegnie od urodzin.

– Program Pierwsze Mieszkanie został stworzony z myślą o osobach ze średnimi zarobkami. Pamiętajmy, że trzeba mieć zdolność kredytową, ale obniżenie oprocentowania powoduje, że dużo większa grupa osób będzie mogła skorzystać z ofert banków. Dla osób o niższych dochodach mamy inne programy, jak choćby rządowy program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego – podsumowuje minister Waldemar Buda.

Fot. materiały prasowe