statystyki

Zbycie nieruchomości bez PIT. KIS: Przy obliczaniu pięcioletniego okresu należy wziąć pod uwagę datę nabycia nieruchomości

autor: Patrycja Dudek15.06.2020, 08:08; Aktualizacja: 15.06.2020, 08:09
Chodziło o podatniczkę, która wraz z bratem odziedziczyła mieszkanie po rodzicach zmarłych w 2002 r. W 2017 r. rodzeństwo uporządkowało sprawy spadkowe i po dziale spadku oboje stali się właścicielami lokalu w równych częściach.

Chodziło o podatniczkę, która wraz z bratem odziedziczyła mieszkanie po rodzicach zmarłych w 2002 r. W 2017 r. rodzeństwo uporządkowało sprawy spadkowe i po dziale spadku oboje stali się właścicielami lokalu w równych częściach.źródło: ShutterStock

Pięcioletni termin, po którym można zbyć nieruchomość bez PIT, liczy się od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji.

Przypomnijmy, że z początkiem 2019 r. przepisy zmieniły się na korzyść podatników. W art. 10 ustawy o PIT dodane zostały ustępy 5 i 7. Z pierwszego wynika, że w razie odziedziczenia nieruchomości pięcioletni okres, po którym można zbyć ją bez podatku dochodowego, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował. Natomiast ust. 7 mówi, że dział spadku nie jest nabyciem ani odpłatnym zbyciem – do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w tym spadku.

Chodziło o podatniczkę, która wraz z bratem odziedziczyła mieszkanie po rodzicach zmarłych w 2002 r. W 2017 r. rodzeństwo uporządkowało sprawy spadkowe i po dziale spadku oboje stali się właścicielami lokalu w równych częściach. W tym samym roku jednak brat również zmarł, wskutek czego kobieta stała się jedyną właścicielką mieszkania. Sprzedała je w 2020 r.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ola(2020-06-21 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Miałam duży problem z takimi księgowymi sprawami, nigdy nie było kogo zapytać o poradę. Ale współpracujemy w firmie z biurem rachunkowym - ofi detal i to jest rewelacyjne rozwiązanie, mieć profesjonalistów na pokładzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie