statystyki

Elektroniczne księgi wieczyste wobec RODO

autor: Szymon Cydzik11.02.2020, 07:26; Aktualizacja: 11.02.2020, 07:26
Pozwala to więc poznać tożsamość wszystkich współużytkowników wieczystych, czyli w praktyce wszystkich osób mieszkających w danym budynku.

Pozwala to więc poznać tożsamość wszystkich współużytkowników wieczystych, czyli w praktyce wszystkich osób mieszkających w danym budynku.źródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o zbadanie zasad udostępniania danych w elektronicznych księgach wieczystych pod kątem zgodności z RODO.

Wątpliwości RPO wynikają z licznych skarg wpływających do jego biura. Ludzie zwracają uwagę m.in. na to, że w księgach ujawniane są dane każdej osoby, mającej jakiekolwiek prawo rzeczowe do nieruchomości (użytkownika wieczystego, uprawnionego z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wierzyciela hipotecznego oraz administratora hipoteki, osoby uprawnionej według treści prawa lub roszczenia, osoby, której roszczenie zostało przez wpis ostrzeżenia zabezpieczone). Pozwala to więc poznać tożsamość wszystkich współużytkowników wieczystych, czyli w praktyce wszystkich osób mieszkających w danym budynku.

Nie jest to pierwszy raz, gdy rzecznik ma zastrzeżenia co do zakresu danych ujawnianych w księgach wieczystych. RPO zwracał się w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości już w 2014 r. Ministerstwo nie podzieliło jednak wątpliwości, wskazując ponadto, że zamieszczanie w księgach wieczystych numeru PESEL oraz imion rodziców pozwala na jednoznaczną identyfikację osób uprawnionych i przyczynia się do wzrostu pewności prawa. Są więc one niezbędne dla prowadzenia ksiąg wieczystych, a to uzasadnia ingerencję w autonomię informacyjną obywateli. Przepisów rozporządzenia z 2013 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 1411) nie kwestionował także ówczesny generalny inspektor ochrony danych osobowych.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie