Żegnaj użytkowanie wieczyste: Opóźnienia w urzędach, a u notariuszy i w sądach niepewność

autor: Zofia Jóźwiak17.01.2019, 18:58; Aktualizacja: 18.01.2019, 07:45
Widmo zastoju na rynku nieruchomości zmobilizowało zatem notariuszy do znalezienia sposobu na szybsze załatwienie spraw

Widmo zastoju na rynku nieruchomości zmobilizowało zatem notariuszy do znalezienia sposobu na szybsze załatwienie sprawźródło: ShutterStock

Kupujący i sprzedający mieszkania na uwłaszczanych gruntach muszą uzbroić się w cierpliwość: eksperci twierdzą, że transakcje potrwają dłużej niż zazwyczaj. Wszystko przez zaświadczenia, jakie są wydawane przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego we własność.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • geodeta(2019-01-18 14:47) Zgłoś naruszenie 203

    Płacimy nie za grunt, ale za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności.Teraz będziemy mieli napisane w KW-prawo do własności.Praktycznie nic to nie zmienia,grunt dalej będzie wspólny i nie podzielny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hym?(2019-01-18 12:53) Zgłoś naruszenie 200

    Zaświadczenie jest wydawane w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności lub w ciągu 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku właściciela o wydanie takiego zaświadczenia. Otrzymamy je na adres wskazany w katastrze lub na dotychczasowy adres, na który dochodziła korespondencja związana z użytkowaniem wieczystym. Wydanie zaświadczenia na wniosek właściciela jest obciążone kosztem 50 zł.

    Odpowiedz
  • nnnn(2019-01-18 09:40) Zgłoś naruszenie 105

    Nie byłoby problemu, gdyby samorządy się przygotowały wcześniej ale one były skupione na podwyżkach opłaty za użytkowanie wieczyste i byleby zdążyć do końca 2018r. Niektóre złupił ymieszkańców niemiłosiernie a teraz biadolą, że mało czasu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Tyrka(2019-01-18 09:09) Zgłoś naruszenie 921

    Notariusze jak zwykle kombinują. Byle wyrwać pieniądze od klientów.... Bez stosownego zaświadczenia nie będzie wisu w KW. Jasne ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czekam(2019-01-18 17:07) Zgłoś naruszenie 61

    "... W praktyce jednak może być to dużo dłużej [---] trudno przypuszczać, by 30-dniowy termin był przez niektóre samorządy dotrzymywany". Ja nie muszę niczego przypuszczać, mam zapis ustawowy 30 dni -- i co? Samorząd nie wydaje przez 30 dni --- i co? Co JA mam zrobić w takiej sytuacji? Proszę nie spieszyć z radą: "Możesz im skoczyć na parasol", bo to już wiem, mam z nimi styczność od kilkudziesięciu lat. No ale teraz mamy podobno prawo i sprawiedliwość, a więc co mam zrobić w taki wypadku?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lika(2019-01-20 18:05) Zgłoś naruszenie 30

    Po co ten durny tytuł artykułu?

    Odpowiedz
  • qaz(2019-01-21 08:21) Zgłoś naruszenie 02

    Urzednik mogl przygotwac wszystko wczedniej , tylko wprowadzic do obrotu prawnego dopiero po 1 stycznia. Proste?

    Odpowiedz