statystyki

Reprywatyzacja: Dekretowcy bez kamienic, jeśli mają lokatorów

autor: Emilia Świętochowska03.12.2018, 06:25; Aktualizacja: 03.12.2018, 06:28
Kamienica

Projekt PiS przewiduje rozszerzenie katalogu przesłanek do wydawania decyzji o odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz poprzedniego właściciela nieruchomości.źródło: ShutterStock

Stołeczni urzędnicy uzyskają większe możliwości blokowania zwrotu całych budynków na rzecz ich byłych właścicieli. W praktyce pozwoli to lepiej chronić przed eksmisją lokatorów mieszkających w kamienicach, o które trwa walka w postępowaniach dekretowych.

To główna idea stojąca za projektem nowelizacji przepisów o gospodarce nieruchomościami złożonej w piątek przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

– Jest kilka tysięcy spraw w toku. Chcemy zabezpieczyć sytuację osób, które jeszcze nie zostały wyrzucone z mieszkań, ale w obecnym stanie prawnym istnieje takie ryzyko – mówił niedawno na łamach DGP Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji.

Projekt PiS przewiduje rozszerzenie katalogu przesłanek do wydawania decyzji o odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego na rzecz poprzedniego właściciela nieruchomości. Obecnie jest to możliwe m.in. z powodu przeznaczenia lub wykorzystywania działki na cele publiczne, sprzedaż bądź oddanie jej w użytkowanie osobom trzecim czy ze względu na brak możliwości dokonania zgodnego z prawem i ładem przestrzennym podziału nieruchomości będącej przedmiotem roszczeń.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • historyk(2018-12-03 10:25) Zgłoś naruszenie 140

  Tylko Warszawa?????A pozostałej Polski to dekrety Bieruta nie dotyczyły?Jedyny kraj w UE co przez 30 lat nie rozwiązał problemu REPRYWATYZACJI.SKANDAL?

  Odpowiedz
 • POPIS(2018-12-03 10:40) Zgłoś naruszenie 41

  Raport o rzekomej korupcji rządu PO pozostanie tajny Macierewiczowi mamy wierzy na slowo. POPiS + UW to jedna grupa kolesi od lat ktora jedynie zmienia sie stolkami

  Odpowiedz
 • CyklonB(2018-12-03 09:35) Zgłoś naruszenie 30

  Kiedy akcjonariusze przedwojennych firm dostaną za swoje akcje choćby symboliczne odszkodowanie - wybory skończone co dalej panie Jaki.

  Odpowiedz
 • frankowicz(2018-12-03 12:13) Zgłoś naruszenie 30

  "bez kamienic, jeśli mają lokatorów" Ciekawa logika, taka pisowska. Według tej logiki, jak ktoś ukradnie nam samochód, a ma z tyłu pasażera, to nie można mu tego samochodu odebrać. Według tej logiki, banki powinny być po 1 zł.

  Odpowiedz
 • Liberal(2018-12-03 15:56) Zgłoś naruszenie 10

  Bolszewicy. Jedyne co potrafia to ograniczac zwroty i wygaszac roszczenia. Skoro jest taka hossa w budzecie to w razie odmowy zwrotu trzeba przyznac odzkodowanie.

  Odpowiedz
 • bbb(2018-12-03 08:44) Zgłoś naruszenie 02

  Kiedy w stolicy bedzie wykup mieszkan komunalnych? Sztuczne zablokowanie wykupu to celowa pomoc miasta w przekretach typu reprywatyzacja. Ludzie z wykupionymi mieszkaniami nie moga zostac tak bezkarnie i bezprawnie wyrzuceni z mieszkan. Prawo ukladane jest dla potrzeb panujacych politykow

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie