« Powrót do artykułu

Polskie firmy w kleszczach podwyżek – zobacz, dlaczego rosną koszty, a maleją zyski MSP

Pisaliśmy niedawno o fali podwyżek czynszów, komunikacji, podatków lokalnych, które od początku roku dotykają każdego Polaka. Sprawdziliśmy, czy ten sam proces dotknął również firmy, szczególnie te małe i średnie. I wynik jest porażający – podwyżki, podnoszące na bardzo niebezpieczny poziom koszty prowadzenia firmy, dotyczą właściwie wszystkiego – od ubezpieczeń, poprzez podatki lokalne, do opłat za media.

finanse, pieniądze, biznes, gospodarka

żródło: ShutterStock

Rośnie dramat małych firm: Rosnące koszty - opłaty pracownicze ZUS, podatki lokalne oraz ceny mediów, obniżają coraz bardziej ich rentowność.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (26)

 • jan(2013-02-23 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  oni i tak płacą pod stołem większość pensji,a przy umowie śmieciowej nie muszą płacić prawie żadnych składek.GDZIE KONTROLE

  Odpowiedz
 • gość(2013-02-25 03:40) Zgłoś naruszenie 00

  no i to jest ta nasza polska paranoja..sam prowadzę firmę i widzę jak jest kiepsko. nie wiem ile jeszcze pociągnę w takim stanie.. obecnie szukam dobrego kredytu gotówkowego który pozwoli mi ruszyć z kopyta. jakieś prozpozycje gdzie go brać?

  Odpowiedz
 • ola(2013-02-24 17:28) Zgłoś naruszenie 00

  W mojej firmie kierownik sklepu zwolnił sie bo wyjeżdza na stałe z rodziną (żona i dwójka dzieci do Anglii) Nie widzi dla siebie przyszłości w Polsce Nie ma zamiaru wracać. Mówi ,ze nie sa w stanie normalnie wyżyć w kraju. Nie dziwie sie . Gdybym miała 30 lat miej tez wyjechałabym z tego beznadziejnego kraju gdzie zmusza się 60 -kilku letnich ludzi do pracy na rzecz 35 -letnich EMERYTOWANYCH POLICJANTÓW I WOJSKOWYCH a młodzi ludzie nie zakładaja rodzin i bija się mieć dzieci bo albo nie będą w satnie ich utrzyać a tedy sąd im odbierze prawa rodzicielkie . Koszmar i tyrania rządó tuska.

  Odpowiedz
 • zuzu(2013-02-24 15:45) Zgłoś naruszenie 00

  wykończy cię jak zwykle ---złodziejski ZUS.
  I nikt w polandii nie wie dlaczego tak drogo trzeba placić.
  Jak zmienia na 200 zł na mies to może wrócę z emigracji

  Odpowiedz
 • sj(2013-02-24 13:40) Zgłoś naruszenie 00

  Kryzys bo ostatnie ogniowo czyli Obywatel nie kupuje bo nie ma za co ,bo nie ma pracy lub ma byle jaką, która nie zawsze starcza na przetrwanie.
  Niby skąd ma mieć pracę jak Rząd nie nadzorował skutecznie swoich zakładów (siedzieli bubki partyjne w RN,Zarządach i tylko kasę łupili i nic nie robili, często na niczym się nie znali. Pod tym parasolem Rządu i partii doprowadzono najpierw do ruiny fabryki, stocznie, kopalnie ,PGR,kolej itp.z braku rozsądnego zarządzania.Niemcy stocznie ochronili !!!).Dygnitarze tylko dbali o swoje pensje, aż do ruiny firmy, dalej na tym się pastwił syndyk , na końcu za grosze sprzedali. Tym co winni nie zabrano premii czy nawet pensji, za złe zarządzanie, odprawy dostali duże !!!.Handel i usługi to ogniwo pośrednie , zależne od produkcji , która jest w deficycie.Stąd jest tyle bezrobotnych(ok.2 miln) , których utrzymanie drogo kosztuje RP i ich, nerwy,wszystko spadło na tych najsłabszych czyli lud. Duża ilość bezrobotnych z winy polityki (nie proprodukcyjnej) Rządu ,nie zapewnia im się pracy, a zmusza starych do pracy do 67 lat, taka jest prawda tych rzadów !!! Oni nic z tym nie robią skutecznie, a tylko udają ,pozorują działania, z stąd jest taki stan.

  Odpowiedz
 • ola(2013-02-25 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  Nie weim jak jest teraz ale jak ja się na kredyt decydowałam to getin stał najlepiej. Porównaj jak teraz to wygląda popytaj.

  Odpowiedz
 • Ret(2013-02-24 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  Załóż firmę w 1 okienku, a potem dopiero zobaczysz jak cię wykonczymy. Do powyższych opłat należy dodać opłatę srodowiskową (któraś firma nie ma auta?), opakowaniową, gratisową pracę pod przymusem dla GUS i Ustat, rozliczanie zużytych kartuszy i inne pierdoły. A wszyst to i tak w poczuciu, ze na pewno o jakiejś opłacie się zapomniało lub nie wiedziało bo wiedza ta nie czeka w 1 okienku na młodego przedsiębiorcę tylko skutecznie została ukryta w milionie nowelizowanych ciagle ustaw. Mandaciki gwarantowane.

  Odpowiedz
 • K(2013-02-24 09:24) Zgłoś naruszenie 00

  Koszty wymienionych obciążeń dotykają przede wszystkim ostatnie ogniwo w tym "łańcuszku szczęścia"czyli zwykłego człowieka,który nie ma co odliczyć.Rozumiem rozgoryczenie malutkich firm ,które jeśli zatrudniają to 1,2 osoby i im trudno związać koniec z końcem bo nie mają możliwości (bo z czego)wrzucenia w koszty i inwestycje nie mówiąc już o kreatywnej księgowości.Jakoś tak dziwnie się dzieje,że przedsiębiorcy zawsze narzekają jaki drogi jest pracownik i na nim "oszczędzają" w razie trudności.W tym kraju nic się nie opłaca jak nie jest zysk razy3 i więcej.Inna rzecz ,że na samych usługach bez zakładów produkcyjnych daleko nie zajedziemy bo kto niby ma być ostatecznym konsumentem :bezrobotny,rencista,emeryt a może bezdomny?To przede wszystkim trzeba ruszyć a nie dalej robić z Polski międzynarodowe wysypisko odpadów!Na koniec nadmierny fiskalizm,daniny i bzdurne obciążenia prowadzą do buntu co jak pokazuje historia nie wychodzi nam na zdrowie no ale jakoś trzeba się bronić i aż strach się bać!

  Odpowiedz
 • safetylogic_pl(2013-02-24 08:47) Zgłoś naruszenie 00

  Samochód w firmie to nie tylko konieczność ale i źródło kosztów. Tym wyższe im bardziej firma ich nie kontroluje. Z badań Pulsu Biznesu (IBF) wynika, że firmy kuleją nie tylko w kontroli kosztów ale i dokumentów regulujących użytkowanie aut. Pozbawiają się w ten sposób wpływu na kierowcę od którego większość z tych kosztów zależy. Większość firm może obniżyć koszty auta o połowę i przy okazji zmniejszyć ryzyko. Brzmi zbyt optymistycznie?

  Odpowiedz
 • pracownik(2013-02-25 07:36) Zgłoś naruszenie 00

  Dość PRZYWILEJÓW dla tzw. przedsiębiorców.Wykwalifikowany specjalista , który zatrudniony jest na umowę o pracę i zarabia 2,5 średniej krajowej płaci rocznie 12.000 zł podatku zdrowotnego tj. 4 razy więcej niż przedsiębiorca. Nie może odliczyć VAT-u, kosztów zakupu samochodu i benzyny czy innych wydatków np. posiłków czy wyjazdów na narty. Dlaczego pracownicy płacą podatek zdrowotny i ZUS za tzw. przedsiębiorców ?

  Odpowiedz
 • Green(2013-02-24 08:20) Zgłoś naruszenie 00

  Naród Polski wykończy Platforma Platfusów (Obywatelska nigdy nie była).

  Odpowiedz
 • zaniepokojony(2013-02-23 22:27) Zgłoś naruszenie 00

  Naiwność była błędem drobnych przedsiębiorców,zaufaliście tym kłamliwym oszustom, obiecali wam mniejsze podatki , a co macie zwiększone obciążenie ,już niby nie podatki ale zwiększone opłaty np. za media, za wielkości dachu itd.po prostu wykańczają POLSKICH przedsiębiorców, aż strach myśleć co będzie dalej

  Odpowiedz
 • hitaczi(2013-02-24 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  O tak, trzeba nam więcej kontroli. Za 20 lat będzie można już kontrolować tylko emerytów i polityków bo nikogo więcej w tym kraju nie będzie.

  Odpowiedz
 • A kto rzadzi w Polsce?(2013-02-23 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Matół i złodzieje z PO.

  Odpowiedz
 • Janosik(2013-02-23 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  No, raczki do góry, kto glosowal na PO?? To czego jeczycie??? ... Mata co chcieliscie, bo mlody, sympatyczny i nie z PIs... a do Rumunii nam juz naprawde niedaleko, tam w kazdej rodzinie jest minimum jeden bezrobotny. A u nas- tak samo!!! Tylko mlody Tusk i prawdobodobnie przychowek Komora( a Rostowskiego na 100% u Sikory) maje robote po 12-15 000 miesiecznie A wiec tylko tak dalej glosowac, a bedzie jeszcze lepiej...innym!

  Odpowiedz
 • lalala(2013-02-24 07:20) Zgłoś naruszenie 00

  co za ch... ten wzrost prognozował?wzrost wynagrodzeń brutto rzecz jasna...czyj znajomy?

  Odpowiedz
 • Al@(2013-02-23 21:06) Zgłoś naruszenie 00

  Za biedę powinien płacić elektorat PO. Nikt więcej.

  Odpowiedz
 • sn(2013-02-24 05:33) Zgłoś naruszenie 00

  Mało tego to jakie są opłaty dla sp.z o.o. i nie ważne czy 3 -4 osobowa , jakakolwiek zmiana to gehenna biurokracji, stracony czas dla firm i koszty, np. przerejestrowanie 500zł sąd+100 ogł. MSiG, notariusz 1250 zł !!!(podstawa przepis MS ) z wypisami = ok.2000zł z dodatkowymi wypisami. Wypełnianie druków KRS-W3, KRS-WK,KRS -WM,KRS-WE, lista udz. i wzory podpisów notarialne, NIP-2,RG 1, RG-RD, ZUS ZPA. Pytanie, gdzie ten Rząd ,Sejm który miał ułatwiać małym firmom życie ,a te małe firmy mają duży wpływ na niwelację bezrobocia. Zarząd , Wspólnicy Spółki powinni tylko uchwałami , zarządzeniami zgłaszać zmiany, a resztę wymyślonej biurokracji powinny załatwiać Sądy, UG ,US, ZUS,po to im za nasze podatki kupiono systemy i komputery. To byłoby bardzo skuteczne w zwalczaniu rozbuchanej biurokracji w większości zbędnej (ok.30% etatów ) , która tylko nabija koszty firmom i kłopoty, powoduje wzrost zbędny etatów w urzędach do pilnowania oraz wymyślania nowych bzdurnych przepisów . Szanowny Rządzie, Sejmie weźcie się do roboty szczególnie w nadchodzącym kryzysie dla ludzi i firm, nie przydzielajcie sobie i kolesiom partyjnym ( bo to mieliśmy za PZPR) po 20-50 tys. pensji , premii bo nie ma za co, bo inaczej to jest łupienie RP po pozorem prawa przez Was i dla Was stworzonego.Jest to amoralne. Przypomina się teza Urbana,że Rząd się zawsze wyżywi a reszta może padać pysk. Wyborcy zastanówmy się, takie rządy tylko nas łupią, wprowadzają wiele ludzi w nędzę , ruinę. Czy mogą oni tak dalej rządzić???!!!

  Odpowiedz
 • Rob(2013-02-24 04:06) Zgłoś naruszenie 00

  Dalej bedzie Bulgaria i Donald spierd... do Brukseli. Jemu juz nigdy krzywda sie nie stanie. I tak po ponad 20stu latach poronionych reform Polska jest w d... aha zapomnialem, mamy piekne stadiony, ktore sa tak potrzebne jak dziura w moscie.
  Odnosze wrazenie, ze Polska od dwoch dekad rzadzi stado malp, ktore bawi sie znakomicie na koszt calego zoo.

  Odpowiedz
 • on(2013-02-23 13:06) Zgłoś naruszenie 00

  Polskę wykończy niemiecki agent (wiemy o kogo chodzi) ,oraz Litwin RP.
  Polacy!! Nie dajmy się. Głosujmy na Angelę Merkel.Ta pani? Może uzdrowić polską gospodarkę biorąc ślub z Tuskiem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!