Rok wielkich konfliktów już za nami. O co spieraliśmy się w Polsce i na świecie w 2018?

Jesienią rozpoczął się w Polsce trzyletni maraton wyborczy. Zadowolenie z wyników wyborów samorządowych deklarowali zarówno politycy PiS-u, który ma więcej niż dotąd władzy w regionach, jak i opozycji, której przedstawiciele rządzą w dużych miastach. Ale były też konflikty o Sąd Najwyższy (z udziałem Komisji Europejskiej i TSUE) czy – z Izraelem – o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która przewidywała możliwość karania za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za hitlerowskie zbrodnie z czasów II wojny światowej. Na świecie najwięcej niepokoju wywoływały nie największe konflikty zbrojne w Syrii i Afganistanie, ale wojna handlowa USA z Chinami. Nie wiadomo też, jak głębokie będą skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Mateusz Morawiecki

autor: Tomasz Gzellżródło: PAP

2. Wkrótce po objęciu stanowiska premiera Mateusz Morawiecki przeprowadził rekonstrukcję rządu. Najwięcej komentarzy budziła dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza. Stanowisko stracili też m.in. ministrowie środowiska Jan Szyszko, cyfryzacji Anna Streżyńska czy zdrowia Konstanty Radziwiłł. W rządzie pojawili się m.in. Joachim Brudziński (MSWiA), Teresa Czerwińska (MF) czy Jadwiga Emilewicz (MPiT)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!