Biznes i finanse

23 października 2020 r.

117 935 – tylu jest wspólników spółek komandytowych opodatkowanych w Polsce, w tym 72 705 to osoby fizyczne

Pięć pomysłów dla spółek komandytowych na wypadek opodatkowania CIT23 października 2020 r.

Działać w dotychczasowej formie czy przekształcić się w spółkę osobową albo kapitałową? A może podzielić biznes na mniejsze spółki? Takie pytania zadaje sobie dziś wielu komandytariuszy i komplementariuszy, którzy – obserwując intensywne prace w Sejmie nad projektem nowelizującym m.in. ustawę o CIT – nie mają już złudzeń, że wielkimi krokami zbliża się moment, od kiedy ich obecną formę działalności obejmie de facto podwójne opodatkowanie. Analizujemy kilka różnych pomysłów, które są obecnie najczęściej rozważane, oraz wskazujemy, dla kogo mogą być optymalnym rozwiązaniem oraz jakie są ich plusy i minusy.

19 października 2020 r.

Apteka

Farmacja: Nie taki rzecznik straszny, jak go malują19 października 2020 r.

„Dziękujemy, że przypomniał Pan kluczowe dla tworzenia prawa odnoszącego się do przedsiębiorców zasady proporcjonalności i adekwatności. Podobnie jak Pan Rzecznik, odnosimy wrażenie, że podczas pracy nad projektem ustawy zapomniano o ich zastosowaniu” – tak w liście do rzecznika małych i średnich przedsiębiorców zwrócili się do Adama Abramowicza BCC, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Pracodawcy RP (organizacje te reprezentują przede wszystkim sieci apteczne).

19 maja 2020 r.

100 mld zł to łączna przewidziana kwota wsparcia z PFR

Co zrobić, gdy PFR odmówi przyznania subwencji19 maja 2020 r.

Przedsiębiorcy skarżą się, że część wniosków od przyznanie dotacji z Polskiego Funduszu Rozwoju jest odrzucana. Często przyczyną są błędy we wniosku albo w automatycznym systemie weryfikacji uruchomionych przez PFR. Bywa też, że beneficjenci dostają mniejszą pomoc, niż wnioskowali. Stają wówczas przed dylematem: jakie podjąć kroki? Odpowiadamy na pytania czytelników i wskazujemy, kiedy należy wnieść nowy wniosek, a kiedy przysługuje odwołanie. Składanie tych ostatnich możliwe jest dopiero od 18 maja.

7 kwietnia 2020 r.

Skąd finansowanie nowego rozwiązania? Na razie nikt nie chce rozmawiać o szczegółach

Tarcza antykryzysowa: Rząd chce dać firmom powszechną płynność7 kwietnia 2020 r.

Tarcza antykryzysowa od razu po wejściu w życie jest nowelizowana i uzupełniana o kolejne przepisy. Na tym jednak nie koniec działań antykryzysowych. Z ustaleń DGP wynika, że trwają prace nad kolejnym rozwiązaniem – dostarczeniem powszechnej płynności firmom niezależnie od skali prowadzonego biznesu.

4 kwietnia 2020 r.

Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje utraty uprawnień do skorzystania z preferencyjnych składek na ZUS

Jak zawiesić małą firmę na czas epidemii [PORADNIK] 4 kwietnia 2020 r.

Niewielkie podmioty, które z dnia na dzień utraciły klientów, a nie zatrudniają pracowników, mają możliwość skorzystania z wakacji od niektórych zobowiązań. W dogodnym momencie, gdy sytuacja na rynku się poprawi, mogą działalność gospodarczą wznowić

Galerie