Marzenie o polskiej firmie

Zawsze wychodziłem z założenia, że niewiele jesteśmy w stanie zbudować w pojedynkę, a u podstaw sukcesu stoi współpraca. Tę zasadę uczyniłem złotą dla siebie i dla biznesu, który rozpocząłem. Od zawsze fascynowały mnie Chiny. To zainteresowanie popchnęło mnie do zakończenia studiów w Krakowie i podjęcia dalszej edukacji na uczelni w Szanghaju. W trakcie tych kilku lat przekonałem się, że Chiny to miejsce inspirujące i motywujące do rozwijania własnej przedsiębiorczości. Zacząłem więc współpracować z ludźmi, dzięki którym otworzyły się przede mną różne drzwi i pojawiły okoliczności umożliwiające rozwój mojej działalności. Poznałem osobę, która w tamtym momencie miała podobne spojrzenie na biznes. Następnie obecność na targach CeBIT, wymiana wizytówek, kilka telefonów, spotkań i nagle okazało się, że własna firma stała się rzeczywistością i rozpoczęliśmy pierwszy import telefonów z Azji do Europy, a konkretnie Polski. Chodź moja przygoda z biznesem zaczęła się w Chinach – tu powstała pierwsza 2 osobowa wówczas działalność – myślę, że marzeniem każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie biznesu na rodzimym rynku. Nie inaczej było w moim przypadku – od początku chciałem stworzyć firmę w Polsce. Po roku działalności w Szanghaju, w czerwcu 2009 r. moje marzenie stało się rzeczywistością. Na siedzibę działalności wybrałem Wrocław. Tu powstało biuro, na które na początku składały się dosłownie… 2 biurka. Tak wyglądały początki Voipoint – biznesu u którego podstaw, stał import zaawansowanego sprzętu telekomunikacyjnego w oparciu o technologię VoIP – czyli przesyłanie głosu za pośrednictwem sieci Internet.

Złote zasady biznesu

Nie znam przedsiębiorcy, który na starcie działalności nie napotkał problemów, a przynajmniej obaw. W moim przypadku były to bariery natury finansowej – brak wystarczającego kapitału, zysków. To, co pomagało mi w takich sytuacjach wyjść na prostą zamykało się w dwóch słowach – ciężka praca. To jest również moja rada dla wszystkich rozpoczynających własny biznes. Wielokrotnie na swojej drodze miałem momenty, w których zastanawiałem się nad zakończeniem przygody z biznesem. Dziś myślę, że to, co pozwoliło mi przetrwać to inspirujący mnie i służący radą ludzie stojący na mojej drodze. Nieoceniony know how na samym początku dostarczył mi mój ojciec. Następnie sami partnerzy biznesowi, których rola w rozwoju Voipoint jest do tej pory nie do przecenienia. To, co powtarzam każdej osobie zakładającej firmę to – nigdy się nie poddawaj. Zaraz po tym dodaję, że wszystko jest możliwe. Gdybym nie wziął sobie do serca właśnie tych słów, z pewnością ani Voipoint, ani ja nie znaleźlibyśmy się na pozycji, którą obecnie zajmujemy. Nie byłoby również mowy o rozpoczęciu kolejnej działalności i stworzeniu Noble Health – firmy, która szturmem podbija obecnie polski rynek wellness.

Dalszy rozwój Voipoint i Noble Health

Dziś mija 5 lat działalności Voipoint w Polsce. Przez ten okres wiele się nauczyłem, a w myśl zasady, o której wspomniałem wcześniej, wyciągnąłem wnioski ze wszystkich potknięć poniesionych na dotychczasowej drodze. Ten rok jest czasem ogromnych i odważnych zmian. Firma zyskuje nowe oblicze. W tym momencie jeszcze silniej kieruję się moją zasadą, bazującą na współpracy z najlepszymi ludźmi, dlatego w zadanie nadania Voipoint nowego kierunku zaangażowałem wysokiej klasy specjalistów i światowe autorytety. Za cały proces kluczowych dla mojej firmy zmian, odpowiada w tej chwili amerykański ekspert w dziedzinie transformacji, który stoi za sukcesem biznesowym czołowych firm branży IT i telekomunikacyjnej na świecie. To jemu powierzyłem budowanie zespołu złożonego z profesjonalistów, którego efektem jest, m.in. zatrudnienie nowego dyrektora sprzedaży i rozwoju biznesu. Obecnie jest nim Monika Jóźwiak, menedżer z ponad 14-letnim doświadczeniem na rynku telekomunikacyjnym. Voipoint jest u progu dużych zmian – z dostawcy i importera sprzętu staje się producentem własnej – polskiej marki. Zaczynamy od telefonów i słuchawek, ale będziemy sukcesywnie powiększać portfolio. Z tego względu inwestujemy również w działania marketingowe i PR, budujące naszą przewagę rynkową. To zadanie powierzyliśmy również wysokiej klasy specjaliście.

Biznes to ludzie – dlatego, jako przedsiębiorca z pewnym bagażem doświadczeń, uważam że najważniejsze to spotkać na swojej drodze odpowiednie osoby, które z pasją podchodzą do swoich zadań.
Sam produkt to obecnie za mało by osiągnąć sukces, dlatego Voipoint stawia na dostarczanie swoim partnerom wiedzy, edukowanie ich, a także zapewnianie kompleksowego wsparcia technicznego i technologicznego. Zmieniamy się dynamicznie i za chwilę postawimy kolejny krok milowy. Wszystko to przynosi mi ogromną satysfakcję i daje jeszcze więcej zapału do rozwijania kolejnych działalności. Podobne duże plany czekają moją drugą firmę – Noble Health, powstałą z pasji i zamiłowania do zdrowego stylu życia. Szykujemy się do ekspansji na zagraniczne rynki, o której jeszcze kilka lat temu nawet nie śmiałbym pomyśleć.
Prowadzenie własnego biznesu to ogromna satysfakcja, ale przede wszystkim ciężka praca. Kiedy jednak opieramy go na współpracy – międzynarodowej czy międzyludzkiej – każdy kolejny krok staje się łatwiejszy, a sukces jest niemal na wyciągnięcie ręki. Moja historia jest tego przykładem.

Autor: Piotr Zagożdżon
Prezes Zarządu Voipoint oraz Noble Health