Wszystkie formalności podatkowe związane z rozliczeniem miesięcznym wynagrodzeń dokona za pracownika jego pracodawca.

Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, czyli zakłady pracy są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), od wynagrodzeń wypłacanych ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy. Jednocześnie płatnik rozliczy za pracownika składki emerytalno-rentowe oraz składkę zdrowotną, które przekaże do ZUS.

Płatnicy, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego. Płatnik pobiera zaliczkę na podatek w wysokości 18 proc., gdy kwota dochodu od początku roku nie przekracza 85 528 zł. Pracownik, który uzyska dochód wyższy będzie miał potrącaną zaliczkę w wysokości 32 proc. Po roku pracownik będzie musiał rozliczyć samodzielnie uzyskany dochód z pracy i złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-37.

Nie ma jednak takiego obowiązku, gdy złoży upoważnienie do rozliczenia przez pracodawcę na formularzu PIT-12. Jest to oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu uzyskanego w roku podatkowym. W oświadczeniu tym podatnik upoważnia płatnika do rozliczenia jego podatku za cały rok. Należy je złożyć przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. W tym przypadku otrzyma od płatnika formularz PIT-40, który traktowany jest jak rozliczenie roczne. Gdy pracownik nie złoży pracodawcy PIT-12 to otrzyma od niego informację na druku PIT-11. Druk ten jest podstawą wypełnienia przez pracownika zeznania rocznego PIT-37 (dochody z pracy) lub PIT-36 (dochody z pracy i inne, które wcześniej nie były rozliczone), które należy złożyć do końca kwietnia.

Podstawa prawna

Art. 31, art. 37 ust. 1 art. 38 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).