Prasa

10 grudnia 2018 r.

Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.

Dziennikarz nie musi pytać o zgodę. Chyba, że musi [OPINIA]10 grudnia 2018 r.

Nie od dzisiaj wiadomo, że prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi pozostają ze sobą w konflikcie: to pierwsze pozwala na ochronę informacji o osobie, to drugie umożliwia podawanie tych informacji do wiadomości publicznej. Gwarantowane w Karcie Praw Podstawowych, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i w Konstytucji RP niejednokrotnie stały się zarzewiem konfliktu na linii dziennikarz – bohater materiału prasowego.

5 grudnia 2018 r.

Wydawca www.444.hu wniósł skargę do trybunału w Strasburgu

Strasburg w obronie linkujących wydawców. Wklejenie linku nie jest równoznaczne z rozpowszechnianiem treści5 grudnia 2018 r.

Popularna węgierska strona newsowa www.444.hu opublikowała pięć lat temu artykuł o antyromskim incydencie. Dziennikarz opisał, jak grupa pijanych kibiców piłkarskich wykrzykiwała pod adresem romskich uczniów rasistowskie wyzwiska. Artykuł zawierał link do wywiadu na YouTubie z liderem tej mniejszości, który powiedział, że atak był dziełem członków Jobbiku. Wideo zamieściło potem jeszcze kilka innych serwisów internetowych.

29 listopada 2018 r.

Europy nie stać na rezygnację z suwerenności poprzez osłabianie roli prasy w demokratycznej debacie

List otwarty wydawców prasy do europejskich rządów29 listopada 2018 r.

Przedmiotem dyskusji rządów państw UE i Parlamentu Europejskiego jest obecnie unijna reforma praw autorskich, która mogłaby wesprzeć profesjonalne dziennikarstwo umożliwiając dużym i małym wydawcom prasy kapitalizowanie ich wartościowych treści w internecie.

13 marca 2018 r.

Marek Tejchman

Tejchman: Patriotyzm dziennikarza to prawda13 marca 2018 r.

Wychudzona dziewczynka czołga się po ziemi, a parę metrów obok na jej śmierć czeka wygłodniały sęp. To zdjęcie wykonane w 1993 r. w Sudanie przez południowoafrykańskiego fotoreportera Kevina Cartera wstrząsnęło światem, pokazując prawdę o katastrofie humanitarnej w Afryce.

Galerie

Serwisy Tematyczne