Prasa

5 marca 2019 r.

Dziennikarze DGP wyróżnieni

Dziennikarze DGP wśród finalistów Nagrody im. Dariusza Fikusa5 marca 2019 r.

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby wyłoniła laureata tegorocznej edycji. Wyłoniono także finalistów, a wśród nich laureata czwartej edycji Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Nazwisko (lub nazwiska) zwycięzcy poznamy podczas majowej gali wręczenia nagrody.

10 grudnia 2018 r.

Prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi często pozostają w konflikcie.

Dziennikarz nie musi pytać o zgodę. Chyba, że musi [OPINIA]10 grudnia 2018 r.

Nie od dzisiaj wiadomo, że prawo do ochrony danych osobowych i prawo do wolności wypowiedzi pozostają ze sobą w konflikcie: to pierwsze pozwala na ochronę informacji o osobie, to drugie umożliwia podawanie tych informacji do wiadomości publicznej. Gwarantowane w Karcie Praw Podstawowych, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i w Konstytucji RP niejednokrotnie stały się zarzewiem konfliktu na linii dziennikarz – bohater materiału prasowego.

5 grudnia 2018 r.

Wydawca www.444.hu wniósł skargę do trybunału w Strasburgu

Strasburg w obronie linkujących wydawców. Wklejenie linku nie jest równoznaczne z rozpowszechnianiem treści5 grudnia 2018 r.

Popularna węgierska strona newsowa www.444.hu opublikowała pięć lat temu artykuł o antyromskim incydencie. Dziennikarz opisał, jak grupa pijanych kibiców piłkarskich wykrzykiwała pod adresem romskich uczniów rasistowskie wyzwiska. Artykuł zawierał link do wywiadu na YouTubie z liderem tej mniejszości, który powiedział, że atak był dziełem członków Jobbiku. Wideo zamieściło potem jeszcze kilka innych serwisów internetowych.

29 listopada 2018 r.

Europy nie stać na rezygnację z suwerenności poprzez osłabianie roli prasy w demokratycznej debacie

List otwarty wydawców prasy do europejskich rządów29 listopada 2018 r.

Przedmiotem dyskusji rządów państw UE i Parlamentu Europejskiego jest obecnie unijna reforma praw autorskich, która mogłaby wesprzeć profesjonalne dziennikarstwo umożliwiając dużym i małym wydawcom prasy kapitalizowanie ich wartościowych treści w internecie.

Galerie