5 zmian, jakie PiS chce wprowadzić w mediach publicznych

Jeszcze w expose Beata Szydło zaznaczyła, że media publiczne powinny zapewnić odbiorcom „rzetelną i obiektywną informację”, a żeby wypełniać misję, muszą dysponować odpowiednimi środkami. Rząd PiS, aby zrealizować te zapowiedzi, już w grudniu 2015 roku doprowadził do uchwalenia tzw. małej ustawy medialnej, która pozwoliła głównie na wymianę członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Teraz czekamy na tzw. dużą ustawę medialną, która ma całościowo uregulować strukturę mediów. Jakich zmian możemy się już wkrótce spodziewać w mediach?

Dzieci oglądające telewizję

żródło: ShutterStock

Nowe media narodowe

Po zmianach wprowadzonych przez PiS, powstaną nowe media określane jako narodowe. Instytucjami mediów narodowych mają być Polskie Radio i Telewizja Polska z oddziałami regionalnymi/terenowymi oraz Polska Agencja Prasowa.

Ustawa medialna PiS wymienia szereg zadań mediów narodowych, jakie wynikają z misji publicznej, w tym między innymi: pozyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy, kultywowanie tradycji narodowej oraz wartości patriotycznych i humanistycznych, popularyzowanie różnych form obywatelskiej aktywności czy ułatwianie dostępu do obiektywnej informacji oraz tworzenie warunków pluralistycznej debaty o sprawach publicznych.

Szczegóły projektu znajdziesz tutaj>>

Ponadto media narodowe będą musiały respektować chrześcijański system wartości, przyjmując za podstawę uniwersalne zasady etyki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Czego i dlaczego boja sie Mafiozi z PO(2016-05-21 17:43) Zgłoś naruszenie 81

  Zgodnie z planem przygotowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym. Wicepremier zaczął swoją wypowiedź od oceny ostatnich 27 lat rozwoju Polski oraz analizy obecnej sytuacji naszego kraju. "Dzisiaj państwo polskie jest zadłużone na ponad 100 procent rocznie przyrostu PKB, bo przez ostatnie 27 lat rozwijaliśmy się na kredyt. Co roku musimy wypłacać zagranicę 90 miliardów złotych. Więc gdyby nie zależność wobec zagranicy nie mielibyśmy problemy z deficytem. (..) Japonia jest bardzo zadłużona, ale u swoich obywateli. Ja wolałbym być tak zadłużonym jak Japonia niż mieć mniejszy dług jak Polska, ale pozostający w rękach obcego kapitału".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • trocki(2016-05-21 16:52) Zgłoś naruszenie 11

  telewizja publiczna nadaje się tylko nacxhguj

  Odpowiedz
 • gorszy sort(2016-05-22 11:57) Zgłoś naruszenie 00

  to nalezy sprzedać jak górnictwo nikt reżimowj tv nie bedzie ogladał

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!