Abonament RTV w krajach europejskich

Chociaż polscy telewidzowie od lat przeklinają obowiązek odprowadzania opłaty abonamentowej za radio i telewizję, to nie są w tym osamotnieni. Podobne opłaty są znane na całym świecie.

Wielka Brytania

żródło: ShutterStock

Wielka Brytania słynie z znanej na całym świecie publicznej stacji (a wręcz imperium medialnego) - BBC. Tymczasem abonament radiowy zniesiono tam już w 1971 roku. Nadal jednak brytyjczycy musza opłacać abonament za posiadanie kolorowego telewizora w kwocie 145 funtów rocznie. Jeżeli ktoś ma w domu tylko odbiornik czarno-biały to do wspólnej skarbonki dorzuca niecałe 50 funtów. Abonament nie oszczędza niewidomych i chorych na oczy. Mogą liczyć jedynie na 50 proc. zniżki. Odetchnąć mogą dopiero osoby, które skończyły 75 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • ja(2015-01-27 13:33) Zgłoś naruszenie 30

  A niech zakodują te stacje misyjne. Kto chce oglądać niech płaci. Wtedy się okaże kto chce oglądać misyjny program "celebryci lansują się na lodzie"

  Odpowiedz
 • Janosik(2015-01-27 17:43) Zgłoś naruszenie 10

  Powinni zlikwidować kanału pseudo medialnych tv1,Tv2 bo ich tak prawie nikt nie ogladą i nie bezie problemu ze złodziejskim abonamentem!!!

  Odpowiedz
 • Autor(2017-03-09 18:48) Zgłoś naruszenie 11

  Zakodować jedynke i dwójke a nie wprowadzac jakies oplaty za posiadanie odbiornika

  Odpowiedz
 • Tedeusz B.(2015-01-27 11:27) Zgłoś naruszenie 00

  Zapomieliście dodać, że w UK płaci się abonament jeżeli się ogląda telewizję, jeżeli telewizor służy tylko np. do DVD lub grania to się nie płaci (wiem, bo miałem kontrolę jak mieszkałem w UK i stwierdzenie pookontolne było tylko takie, że jak tylko podłączę telewizor do kablówki to mam od razu płacić abonament to innaczej kara - chyba 1000 funtów)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!