Polskie serwisy VOD. Czy mamy swojego Netfliksa?

Co piąty polski internauta korzysta z treści VOD na co dzień, a 40 proc. użytkowników ogląda wideo w internecie trzy razy w tygodniu – wynika z danych GfK Polonia. Sprzyja to rozwojowi polskiego rynku VOD, a kolejne serwisy wyrastają "jak grzyby po deszczu”. Jak wypadają one na tle Netfliksa, który od lat wyznacza standardy dla światowego rynku VOD?

  • <b>ipla</b>
<br><br>
Serwis markowany przez Cyfrowy Polsat, to obowiązkowa pozycja dla miłośników seriali. Zarówno tych wyprodukowanych przez stację Zygmunta Solorza-Żaka, jak i najciekawszych pozycji konkurencyjnych nadawców. Ostatnio ipla zaczęła stawiać na hity światowego kina, proponując widzom "Kolekcję Oskarową" (cena za wypożyczenie filmów z kolekcji waha się od 4,90 zł do 9,90 zł). Obecnie w ofercie serwisu znajdują się choćby takie pozycje, jak "Iluzja", "Blue Jasmine" czy "Przed północą". 
<br><br>
Dostęp do podstawowej wersji serwisu jest bezpłatny. Możemy jednak skorzystać z kilku pakietów. Podstawowy (4,90 zł/miesiąc) umożliwia oglądanie treści w jakości HD oraz pozbycie się reklam. Za 9,90 widz otrzymuje dostęp do premier serialów Polsatu i TVP przed ich telewizyjną premierą. Pakiet ipla Premium (19,90 zł) daje natomiast dostęp do zagranicznych seriali. Niestety próżno tu szukać prawdziwych hitów na miarę bogatej serialowej oferty Netfliksa. Jedną z największych wad ipli jest również fakt, że wspomnianych pakietów jest po prostu zbyt dużo (obecnie 6), a podział treści pomiędzy nimi jest przy tym dość chaotyczny.
  • <b>VOD.pl</b>
<br><br>
VOD.pl, to jeden z największych i najstarszych serwisów oferujących dostęp do seriali i filmów "na życzenie". Podobnie, jak w przypadku ipli, mamy tu do czynienia z strefą darmową, jak i ofertą premium. W tej pierwszej znajdują się przede wszystkim polskie seriale, ale nie zabrakło tu również miejsca choćby dla niezwykle popularnego "Spartakusa". W przypadku oferty premium, cena za wypożyczenie filmu lub serialu waha się od 4,90 zł do 9,90 zł. 
<br><br>
Możemy również skorzystać z kilku pakietów premium (AXN Now czy FILMBOX LIVE EXTRA). Niestety - podobnie jak w przypadku większości polskich serwisów - na VOD.pl nie uświadczymy rozdzielczości HD z prawdziwego zdarzenia. Jeśli twórcy serwisu chcieliby z niego uczynić "polskiego Netfliksa", to oprócz poszerzenia oferty, musieliby więc popracować nad jakością dźwięku i obrazu.
  • <b>Kinoplex</b>
<br><br>
Podczas, gdy konkurencja stara się włączać do swojej oferty coraz ciekawsze propozycje, stworzony przez Agorę Kinoplex wciąż stoi w miejscu. Darmowa oferta jest tu co najwyżej przeciętna, a i treści premium nie rzucają na kolana. Brakuje tu kinowych nowości dostępnych w ofercie ipli czy VOD.pl. Największym "hitem" pakietu Kinoplex PREMIUM (15 zł/miesiąc) jest ostatni film rodzeństwa Wachowskich "Atlas Chmur". 
<br><br>
Użytkownicy serwisu mogą również skorzystać z pakietu AXN Now w cenie 10 zł/miesiąc. Reasumując, Kinoplex nie wyróżnia się ani treścią, ani jakością obrazu, ani też oprawą wizualną samego serwisu, która raczej zniechęca niż zachęca.
  • <b>Player.pl</b>
<br><br>
Player.pl to następca popularnego TVN Playera. Podstawą dla treści dostępnych w serwisie jest wciąż oferta filmów, seriali i programów rozrywkowych emitowanych w kanałach Grupy TVN. Największym hitem jest natomiast amerykański serial Revolution. 
Wkrótce uruchomiona zostanie oferta premium (Player PLUS). Dopóki Player.pl nie zaproponuje ciekawych propozycji filmowych i serialowych "z zewnątrz", dopóty można będzie go traktować jedynie, jako nielinearne rozszerzenie ramówki TVN-u.
  • <b>iplex</b>
<br><br>
iplex jest jednym z wyróżniających się serwisu na polskim rynku. Wynika to z faktu, że jego twórcy stawiają przede wszystkim na kino europejskie oraz ambitne niezależne produkcje, których próżno szukać w ofercie konkurentów. 
<br><br>
Podobnie, jak większość polskich serwisów, iplex został podzielony na strefę darmową oraz premium. Pakiet iplex zero (19,90 zł/rok) umożliwia oglądanie wszystkich pozycji z darmowej strefy bez reklam. Za 8,90 zł miesięcznie możemy skorzystać również z dodatkowej oferty filmów.
  • <b>Cineman</b>
<br><br>
Cineman daje nam dostęp do niespełna 900 pozycji filmowych dystrybuowanych przez Monolith Films. Strefa darmowa jest tu niezwykle uboga i nie warto nawet do niej zaglądać. Treści premium zostały podzielone na trzy pakiety, których cena wynosi odpowiednio 19,90 zł, 29,90zł oraz 39,90 zł/miesiąc. Możemy też wypożyczać pojedyncze filmy za 12 zł. W ofercie nie uświadczymy seriali. Plusem jest jakość HD, która - niestety - wciąż jest rzadkością na polskim rynku VOD.
  • <b>Netfliksie przybywaj...</b>
<br><br>
Polska oferta VOD, to również kilka innych serwisów (Vodeon, VOD.TVP.pl czy Strefa VOD). Niestety - podobnie jak te zaprezentowane wcześniej - żaden z nich za zaciera przeciętnego (żeby nie powiedzieć marnego) obrazu polskiego rynku "treści na życzenie". Klasyka kina, polskie seriale i drogie pozycje premium, to za mało, aby przyciągnąć do siebie użytkownika. 
<br><br>
W ofercie polskich serwisów brakuje hitowych seriali, a to właśnie one zadecydowały o niezwykłym sukcesie Netfliksa. Z tego właśnie powodu Polska bije kolejne rekordy w nielegalnym ściąganiu takich seriali, jak "House Of Cards" (2 miejsce na świecie). Kolejny problem, to słaba jakość obrazu i dźwięku. 
<br><br>
Naszym serwisom nie sprzyja również chaotyczna pakietyzacja - i tu Netflix jest doskonałym wzorem. Oferuje bowiem jedynie dwa pakiety w atrakcyjnych cenach, które dają dostęp do przebogatej oferty filmów i seriali. Jeśli nasi rodzimi dystrybutorzy nie wezmą się w garść, to za kilka, kilkanaście miesięcy - gdy Netflix pojawi się w Polsce - ich serwisy bardzo szybko znikną z rynku.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!