Sztokholm, park Abisko, Göteborg. 7 miejsc w Szwecji, które warto zobaczyć

Park Narodowy Abisko, urokliwa Karlskrona, okazały Sztokholm oraz region Skania to tylko początek listy miejsc, które warto zobaczyć w Szwecji.

  • <strong>Sztokholm</strong>
<br><br>
Największe miasto i stolica państwa. Serce Szwecji. Warto tu zobaczyć m.in.: Pałac Królewski (Kungliga Slottet), katedrę, ratusz (Stadshuset), Dom Rycerstwa i Szlachty (Riddarhuset) oraz Muzeum Okrętu „Vasa” (Vasamuseet). Znakomitym miejscem do zwiedzania jest także tutejszy skansen pokazujący życie codzienne Szwedów w przeszłości.
  • <strong>Region Skania</strong>
<br><br>
Historyczna kraina położona jest na południu; nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Graniczy z Hallandem, Smalandią i Blekinge. Skania połączona jest z duńską wyspą Zelandią mostem nad cieśniną Sund. Głównym miastem regionu jest Malmö. Do większych miast regionu należą także: Helsingborg, Lund, Kristianstad, Landskrona, Trelleborg, Ystad oraz Ängelholm. W każdym z nich warto pospacerować podziwiając urokliwą zabudowę staromiejską.
<br><br>
Na zdjęciu zamek Trolle-Ljungby w gminie Kristianstad.
  • <strong>Katedra w Uppsali</strong>
<br><br>
Miejsce koronacji wielu królów i królowych Szwecji. Koronacje przeprowadzano tutaj od średniowiecza do końca XVII wieku. Katedra w Uppsali jest największą budowlą sakralną Skandynawii (118,7 metrów długości). W jednej z wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski (zrabowane w 1703 roku podczas wojny północnej), jeden z nich jest aktualnie największym dzwonem kościelnym w Szwecji – tzw. Thornan. Ponad południowym portalem znajduje się największy witraż Szwecji – Okno Syna (szw. Sonens Fönster), o powierzchni 119 mkw.
<br><br>
Protestancka katedra w Uppsali (Uppsala domkyrka) zbudowana jest w stylu gotyckim. Architektura świątyni łączy formy nadbałtyckiego gotyku ceglanego i francuskiego gotyku katedralnego. Służy ona za kościół katedralny arcybiskupów Uppsali, kościół parafialny miejscowej parafii katedralnej, a także narodowe sanktuarium królestwa Szwecji (szw. rikshelgedom).
  • <strong>Park Narodowy Abisko</strong>
<br><br>
Żyją tu niedźwiedzie, rosomaki, rysie, łosie i renifery. Bardziej wytrawni obserwatorzy zobaczą tu również orła przedniego, bielika, myszołowa włochatego i białozora. 
<br><br>
Park Narodowy Abisko (Abisko nationalpark) leży w północnej Szwecji w pobliżu miejscowości Abisko, na południe od jeziora Torneträsk, w gminie Kiruna w regionie Norrbotten. Park jest bardzo stary, liczy sobie już ponad 110 lat. Założono go w roku 1909 jako jeden z dziewięciu pierwszych parków w Szwecji (i zarazem pierwszych w Europie).
<br><br>
Na szczycie góry Nuolja znajduje się stacja obserwacyjna zorzy polarnej, która jest uznawana za jedno z najlepszych miejsc na Ziemi do obserwacji tego zjawiska.
  • <strong>Karlskrona</strong>
<br><br>
Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge na skalistym wybrzeżu Bałtyku. Centrum miasta położone jest na wyspie Trossö. Inna wyspa, Stumholmen, była dawniej własnością szwedzkiej marynarki wojennej. Teraz znajduje się tam Muzeum Marynarki Wojennej (Marinmuseum).
<br><br>
Wartym zwiedzenia jest tu m.in. drewniany kościół Admiralicji. Jest to największa drewniana świątynia w Szwecji. Wybudowany w 1685, jest całkowicie drewnianą konstrukcją, z zewnątrz pokryty farbą koloru Falu rödfärg (czerwony falu), czyli w tradycyjnym szwedzkim kolorze.
  • <strong>Göteborg</strong>
<br><br>
Spacerując po zabytkowej części miasta warto zobaczyć m.in. ratusz, arsenał miejski (Kronhuset), Götaplatsen (plac z Posejdonem) oraz katedrę.
<br><br>
Do uznanych i chętnie odwiedzanych atrakcji miasta należą także: Ogród Botaniczny, Park Trädgårdsföreningen, ekskluzywna aleja Kungsportsavenyn, malownicza (dzielnica) Haga oraz największy lunapark w Skandynawii o nazwie Liseberg.
<br><br>
Bardzo ciekawe zbiory zgromadzono w göteborskich muzeach: sztuki, morskim, historii naturalnej oraz... dobrze wszystkim znanej marki Volvo.
  • <strong>Malmö</strong>
<br><br>
Główne miasto regionu Skania. Połączone jest z duńską Kopenhagą przebiegającym nad cieśniną Öresund mostem (Öresundsbron, Øresundsbroen). Po Sztokholmie i Göteborgu to trzecie najważniejsze miasto Szwecji. Do najbardziej okazałych zabytków i trakcji Malmö należą: kościół św. Piotra (Sankt Petri kyrka), zamek Malmöhus, ratusz miejski (Malmö rådhus) oraz okazały wieżowiec Turning Torso, który jest najwyższym (190 m) budynkiem mieszkalnym w Szwecji.
statystyki

Komentarze (23)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!