Gruyères, Bazylea, Lugano. 7 miast Szwajcarii, które warto zobaczyć

Alpejskie krajobrazy, średniowieczne kamienice, krystalicznie czyste potoki oraz słynne sery. Wiosną, latem i jesienią panuje tu przyjemny, umiarkowany klimat. Zimowe życie turystyczne tętni na licznych trasach narciarskich. Gruyères, Fryburg czy Lugano to zaledwie kilka miast, które warto zobaczyć w Szwajcarii.

Gruyères (Szwajcaria)

żródło: ShutterStock

Gruyères

Alpejskie Gruyères znane jest głównie z produkcji sera gruyère, który zaliczany jest do serów dojrzewających, twardych oraz podpuszczkowych. Smak sera gruyère jest bardzo charakterystyczny, łagodny oraz lekko orzechowy. Nie ma dziur. Są trzy podstawowe odmiany tego sera, których smak różni się w zależności od czasu dojrzewania (3, 6 lub 9 miesięcy). Po prostu trzeba spróbować.

Atrakcją tego miejsca jest także zamek Gruyères. Wizyta w nim to spacer poprzez osiem wieków architektury, historii i kultury. Parter i wieża pochodzą z XIII wieku, natomiast główna część mieszkalna została przebudowana w XVI wieku w stylu renesansowym. Jej barokowe wnętrza z XVII i XVIII wieku przypominają epokę, kiedy w zamku zasiadali zarządcy Fryburga. Od 1850 roku w zamku malowali pejzaże i sceny historyczne znani artyści tacy jak Camille Corot, Barthélemy Menn oraz wielu innych. Zamek posiada kolekcję sztuki, organizuje czasowe wystawy, warsztaty oraz inne atrakcje nawiązujące do współczesności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!