Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej - poinformował w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jak podał, czworo członków RMN - on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Grzegorz Podżorny - głosowało za kandydaturą Kurskiego; przeciw był Juliusz Braun.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską-Guzy, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego oraz reżysera Bogdana Czajkowskiego.

W piątek w Sejmie odbył się trzeci etap konkursu, który polegał na rozmowie kandydatów z członkami Rady Mediów Narodowych m.in. na temat wizji telewizji publicznej i sposób realizacji misji publicznej. W środę członkowie RMN głosowali nad kandydaturami finalistów konkursu.

Czabański: Kurski zaprezentował ciekawy, dynamiczny program działania TVP

Jacek Kurski zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji - powiedział w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański po tym jak ogłosił, że Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa TVP.

Czabański poinformował dziennikarzy w Sejmie, że Rada Mediów Narodowych zbierze się o godzinie 15. Wówczas jej członkowie mają spotkać się z Jackiem Kurskim i przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP Dariuszem Lasockim. "Ustalimy warunki współpracy, później nastąpi akt powołania (Jacka Kurskiego - PAP) na prezesa zarządu TVP" - zapowiedział.

Czabański pogratulował wyboru Kurskiemu. "Osobiście cieszy mnie to, że Jacek Kurski wyciągnął wnioski z różnych uwag, które słyszał z różnych stron i zaprezentował bardzo ciekawy, dynamiczny program działania telewizji. Szczególnie mnie cieszy, że ta jego dynamika będzie służyła wspieraniu tego, co jest najważniejsze dla mediów publicznych, mianowicie uszczelnieniu abonamentu" - powiedział.

Lichocka: w konkursie na prezesa TVP było dwoje faworytów - J. Kurski i A. Romaszewska

W konkursie na prezesa TVP było dwoje faworytów - Jacek Kurski oraz Agnieszka Romaszewska, ale tylko Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów - powiedziała w środę zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

W środowym głosowaniu Rada Mediów Narodowych wybrała Kurskiego na nowego prezesa TVP. Za kandydaturą Kurskiego na szefa telewizji opowiedziało się - oprócz Lichockiej - troje z pięciorga członków Rady. Zdaniem szefa RMN Krzysztofa Czabańskiego wynik głosowania pokazał, że Kurski otrzymał "szerokie poparcie".

"Uważam, że w tym konkursie było dwoje faworytów - Agnieszka Romaszewska i Jacek Kurski. Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji. Ja miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w RMN pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego" - powiedziała Lichocka na konferencji prasowej w Sejmie.

"Mam nadzieję, że te wszystkie deklaracje, które złożył podczas konkursu i (...) te zmiany, które sam wdraża, rzeczywiście nabiorą takiego rozpędu, że będziemy wszyscy, bez względu na różnice, zadowoleni z tego, jak funkcjonują media publiczne, że one będą służyły wspólnocie" - dodała.