W Warszawie zakończyła się manifestacja w obronie TVN. W wiecu zorganizowanym we wtorek przez Komitet Obrony Demokracji uczestniczyli aktywiści, dziennikarze, a także politycy, w tym lider PO Donald Tusk.

Uczestnicy przyszli pod sejm z plakatami, na których były umieszczone hasła: "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, "Będę bronił TVN. To moja stacja", a także z logo TVN z literą "V" stylizowaną na znak victorii (zwycięstwa - PAP). Protestujący skandowali: "Wolne media", "TVP łże", "Będą siedzieć".

Z uczestnikami manifestacji spotkał się lider PO Donald Tusk. Został entuzjastycznie przyjęty okrzykami „Donald, Donald”.

"Władza chce zamknąć niezależne media, bo zdaje sobie sprawę, że jej najgroźniejszym przeciwnikiem jest prawda" - powiedział Tusk. Odniósł się w ten sposób do nowelizacji ustawy medialnej, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Tusk odczytał oświadczenie Platformy Obywatelskiej w sprawie wolnych mediów. W oświadczeniu podkreślono, że wolne i niezależne media są jednym z najważniejszych filarów demokracji.

Zwracając się do manifestantów Tusk powiedział, że są oni "nadzieją, której czasami brakuje politykom i polityce".

Organizatorzy manifestacji poinformowali, że podobne zgromadzenia odbywały się w niemal 100 miastach Polski.

Projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Według projektu koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG.

Izba ma się zająć projektem na środowym posiedzeniu.

ikona lupy />
Manifestacja przed Sejmem / PAP / Paweł Supernak
ikona lupy />
Demonstracja w Poznaniu / PAP / Jakub Kaczmarczyk
ikona lupy />
Demonstracja w Poznaniu / PAP / Jakub Kaczmarczyk